Akıl ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                                               AKIL

Şüphesiz ki Allah'ın bize bahşettiği en güzel nimetlerden birisi akıldır. İnsanlar, sahip oldukları akıl sayesinde diğer tüm yaratıklardan üstün kılınmış, onlardan bu yönü ile ayrılmıştır. Akıl, kelime anlamı ile ''beyni kullanma gücü'' olarak ifade edilebilir. Halk arasında çoğunlukla beyin yerine kullanılsa da, beyinle eş anlamlı bir sözcük değildir. Beyin, bir organ iken; akıl, o organı kullanma kabiliyetidir.

Biz insanlar aklımız sayesinde sürekli bir gelişim ve değişim içerisindeyiz. Bu durum hayvanlarda söz konusu değildir. Örneğin bir kırlangıç kuşunun 10 sene önce yaptığı yuva da, 100 sene önce yaptığı yuva da, 1000 sene önce yaptığı yuva da aynıdır. Geçen zaman, kırlangıçların yeni yeni, daha kullanışlı ve sağlam yuvalar yapmasına sebep olmamıştır. Allah onlara vermediğini insana vermiş ve onların kendisini sürekli geliştirmesini, ilerlemesini sağlamıştır. İnsanların bir yılı bile bir önceki yıla göre çok daha ileridedir. Yapılan bir icat, hayattaki birçok zorluğu yok edebilmektedir. En basiti, eskiden insanlar, duman ile, kuşlar ile veya haberciler ile iletişim kurarken, şimdi telefonlarla, bilgisayarlarla, bize binlerce kilometre uzakta olan kişilerle konuşabiliyor, hatta birbirimizi görebiliyoruz.

Allah'ın verdiği aklı elbette ki iyi işlerde kullanmak şarttır. İnsanlar, diğer insanlara da yardımcı olmak, onlarında işlerini kolaylaştırmak, doğayı güzelleştirmek zorundadır. İşte bu aklı gereği gibi kullandığımızda, aklın ne kadar güzel bir nimet olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.