Allah Sevgisi ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                      ALLAH SEVGİSİ

   Şöyle bir etrafımıza, yerlere ve göklere, cümle canlılara baktığımızda, ne kadar muazzam bir düzenin varlığını görebiliriz. Allah'ı, onun yarattıklarının ta kendisinde bulabilir ve ona şükredebiliriz. Evrende, hiçbir şey tesadüfi değildir. Her şey mükemmel hesaplar içinde yaratılmış ve her varlık, görevini Allah'ın takdir ettiği şekilde yerine getirmektedir.

   Örneğin şöyle gündelik yaşantımızdan bazı durumları düşünelim bakalım. Derine inmeye gerek yok. Her gün şahit olduğumuz durumlar bile bize Allah'ın sonsuz rahmetini göstermektedir. Düşünsenize, kediler kanatlı olarak yaratılabilirdi. Peki, o zaman kuşların varlığı ne kadar sürerdi acaba? Yahut akrepler uçabilirdi? Karpuz gibi büyük ve ağır bir meyvenin ağaçta yetiştiğini düşünsenize! İnsanların kafasına düştüğünü? Bu konuyu örnek veren, güzel bir fıkrası vardır Nasrettin Hoca'nın: Bir gün, öğle sıcağında büyük bir ceviz ağacının gölgesinde uzanıyordur. Karşısında, yerde de kocaman kocaman kabaklar bulunmaktadır. Hoca, bir cevizlere bakar, bir de yerdeki kabaklara. ''Bu işte bir gariplik var.'' diye düşünür. ''Aslında bu kocaman kabaklar, büyük ağaçta; bu küçük cevizler ise küçük ağaçta yetişmeliydi.'' der. O anda, ağaçtan, kafasına bir ceviz düşer. Kafasındaki acıyı hissedince, jetonu bir anda düşer. Kabağın, ağaçta yetişmediğine şükreder. İşte, Allah'ın düzeni, hesapları böyledir. En ufak bir hatada, dünyamızın bile yok olabileceği bilinmektedir. Ancak Allah, her şeyi, biz kulları için mükemmel ölçüde yaratmıştır. Böyle bir Yaratıcı'yı sevmemek, ona şükretmemek olur mu?

   Allah'a olan sevgimizi, onun emir ve yasaklarına uyarak gösterebiliriz. İnsanları, hayvanları, bitkileri severek, onları koruyarak ve onlara yardım ederek gösterebiliriz.

2 yorum

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.