Arkadaşlık ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                              ARKADAŞLIK

   Arkadaş sözcüğü, kelime itibariyle birbirinin arkasını tutan, birbirinin arkasından giden, birbirine destek veren kişiler manasına gelir. Hemen hepimizin arkadaşları vardır. Her insan, arkadaşlara ihtiyaç duyar. Çünkü insanoğlu, diğer insanlarla iletişim kurma ihtiyacı ile yaratılmıştır. Yalnızlık, insanlara zor gelir ve aynı mahallede olsun, okulda veya başka yerde olsun, çeşitli arkadaşlar veya arkadaşlıklar kurma gereği hissettirir.

   Öncelikle burada belirtmek gerekir ki arkadaşlık ve dostluk kavramları aynı anlama gelmez. Bu iki kavram halk arasında bazen karıştırılsa da, dostluk için, arkadaşlığın ilerlemiş hali diyebiliriz. Örneğin okulda, aynı sınıfı paylaştığımız her öğrenci arkadaşımızdır; ancak bunların hepsinin dostumuz olduğunu söylemek biraz güçtür. Burada bahsettiğimiz arkadaş kavramı, beraber zaman geçirdiğimiz, konuştuğumuz, oyun oynadığımız kişilerdir. Arkadaşların, insan kişiliği üzerindeki etkileri büyüktür. Genellikle aynı karaktere sahip insanlar arkadaşlar olurlar. Veya farklı şahsiyetteki kişiler arkadaş olsalar bile, zamanla birbirinden etkilenir ve birbirinin karakterine bürünebilirler. ''Bana arkadaşını söyle, senin kim olduğunu söyleyeyim.'' sözü, bu durumun en iyi örneğidir. Yine benzer anlamlara gelen ''Üzüm, üzüme baka baka kararır.'', ''Kır atın yanında duran, ha huyundan ya suyundan...'' sözleri de arkadaşlardan etkilenmenin öneminden bahsetmektedir.

    İnsanlar, arkadaş seçerken dikkatli olmalı, kendisini kötü davranışlara sevk edecek kişilerden uzak durmalıdır. Bu yüzden herhangi bir ortama girildiğinde, örneğin bir okula yeni başlandığında, etraftaki insanlar belli bir süre gözlenmeli ve davranışları ile kötü sayılmayacak kişilerle yakınlaşma kurulmalı ve iyi insanlarla arkadaş olunmalıdır.

1 yorum:

Gerçekten çok anlamlı

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.