Atatürkçülük ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                ATATÜRKÇÜLÜK

Atatürkçülük; gücünü milletten alan, bağımsızlığı ve özgürlüğü temel alan, din ve devlet işlerini birbiri ile karıştırmayan, insanlık ve insan sevgisini her şeyin üstünde tutan, bilime ve çağdaşlığa önem veren, savaşı değil barışı benimseyen ve Atatürk ilke ve inkılapları ile desteklenen bir düşünce akımıdır. Atatürkçülüğün en önemli değerlerinden bazıları bağımsızlık ve halk egemenliğidir. Halkın, devletin yönetiminde etkin olarak rol almasını, ülkenin çağdaş seviyeye uygun olarak hareket etmesini, bilimi kılavuz alarak almasını benimser.

Atatürkçülük, Atatürk'ün ilkelerini ve inkılaplarını yaşama ve yaşatma çabasıdır. Onun yolunu takip etme, onun gibi barışçıl, özgürlükçü, ileri görüşlü, bilimci olma yoludur. Dünyanın unutulmaz, tarihe damgasını vurmuş önderlerden birisi de Atatürk'tür. O, çaresizliğin kol gösterdiği bir zamanda çare olmuş, bilimin kör olduğu bir dönemde kılavuz olmuştur. ''Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir.'' diyerek bilimin önemini belirtmiş ve insanların yersiz bazı hurafelerden uzaklaşmasını sağlamıştır. Devlet yönetiminin babadan oğula geçtiği, halkın fikrinin önemsenmediği bir devlet anlayışını reddetmiş; bunun yerine halkın söz sahibi olduğu, kendisini yönetecekleri seçme hakkı vermiştir. Ancak tüm bunları yapmadan önce tam bağımsızlığı savunmuş ve ülkenin bağımsızlığını kazanması için sonuna kadar çaba sarf etmiştir. Bunu yaparken çoğu defa ölümle burun buruna gelmiş; ama tüm bu olumsuzluklar değil onu hedefinden uzaklaştırmasına, aksine hedefine daha fazla yaklaştırmasını sağlamıştır. Bugün, rahat ve huzurlu bir şekilde yaşamamızın en büyük kaynağı Atatürk'tür. Bu rahatlık ve huzur devam ettirmenin yolu da Atatürkçülüğü korumaktan geçmektedir.

Her birimiz Atatürkçülüğü benimseyip, onu yaşatmaya çalıştığımızda, çağdaş zaman ülkelerinden geri kalmayacağımız hatta dünya öncüsü olabileceğimiz söylenebilir. İnsan sevgisi birçok şeyden üstün gelmektedir. Adaletsizliği, haksızlığı, sınıf ayrımlarını ortadan kaldırdığımızda, mutluluk içinde yaşayan bir ülke olacağız. İşte, bu da Atatürkçülüğü doğru anlamaktan ve uygulamaktan geçer.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.