Genel

Bağımsızlık ile İlgili Kompozisyon

                                                            BAĞIMSIZLIK

   Bağımsızlık; herhangi bir devletin veya gücün himayesi altına girmeden, kendi toprak parçası üzerinde özgür bir şekilde yaşamaktır. Uluslar için en önemli kavramlardan biri bağımsızlıktır. Bağımsızlığı olmayan toplumların ilerlemesi, gelişmesi ve mutluluk içinde yaşaması imkansızdır.

   Eski tarihten bu yana, Türkler de bağımsızlığa çok önem vermiş ve bunun için her şeyi yapmıştır. Çanakkale Savaşında bağımsızlık ve özgürlük uğruna binlerce can verdik. Atalarımız, bize bağımsızlığı armağan etmek için, başka devletlerin boyunduruğundan kurtarmak için canlarını ve kanlarını gözü kırpmadan verdiler. Biz Türkler, namusumuz, bağımsızlığımız için yaşar, bu değerlerimiz için ölürüz. Günümüzde, tam bir bağımsızlık içinde olmayan toplumlara baktığımızda, bu toplumların gelişmediğini, çağdaşlarına göre çok gerilerde olduklarını görmekteyiz. İnsan yapısı gereği bazı ihtiyaçlarını gidermeden, başarıya ulaşamaz. Örneğin aç bir toplumun, teknolojik alanda gelişmesi çok zordur. Çünkü insan yeme ihtiyacı ile doğmuştur. Bağımsız olmayan toplumlar için de bağımsızlık, temel bir ihtiyaçtır. Bu temel ihtiyaç giderilmeden de zirvelere çıkmak, huzur ve refahı bulmak olanaklı değildir.

   Bizlere atalarımız bağımsızlığı ve özgürlüğü nasıl miras bıraktıysa, bizler de onları örnek alıp, bu değerleri torunlarımıza bırakmalıyız. Bağımsızlık için her zaman silahlarla savaşmaya gerek yoktur. Ülkemizi kalkındırmak, zenginleştirmek için uğraşırsak, onu güçlü hale getirirsek, bağımsızlığımız daha uzun sürecek, belki de ilelebet yaşayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

33 Yorum

  1. Yaa o çooook uzun ve çoook kötü diyenler siz neyin kafasını yaşıyorsunuz bence bir kompozisyona göre çook güzel ve uzunluğu gayet normal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı