Genel

Başarısızlık ile İlgili Kompozisyon

                                                      BAŞARISIZLIK

   Başarısızlık; kişinin giriştiği herhangi bir işi, istendiği gibi neticelendirememesidir.  İnsana gerçekten acı veren bir duygudur. Hele de arkasında yoğun bir emek, çalışma varsa, sonucu daha da kötü olur. Ancak başarısızılığın sebebi genellikle başarmak için yeterince emek vermemek, yeterince çalışmamaktır.

   Hepimizin hayatında başarısızlıklar olmuş ve olmaya da devam etmektir. Mükemmel insan başarılı olan insan değildir. Mükemmel insan, başarısızlıklarından ders alıp başarıya ulaşmayı öğrenen insandır. ”Başarısızlığından ders almak da başarıdır.” aslında. Eskiden günümüze, güzel başarılar elde etmiş kişilerin bolca başarısızlık da yaşadığı; ama asla pes etmediği bilinmektedir. Örneğin Edison’un elektriği icat etmeye çalışırken onlarca, hatta belki yüzlerce defa başarısız olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Önüne herhangi bir engel çıkan bir insan, engeli aşamayacağını düşünüp, başarıya odaklanmazsa, sonunda başarısızlığa uğrayacaktır.

   Kişi önce başaracağına inanmalı, öz güven sahibi olmalıdır. Hatalarından ders çıkarmasını bilmeli, başarısızlığı başarıya çevirmeyi bilmelidir. İşte o zaman, hayatımızdaki başarısızlıkların sayısı daha çok azalacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı