Acı Patlıcanı Kırağı Çalmaz Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
ANLAMI
Şimdiye kadar her işinde başarılı olmuş insanlar, herhangi bir zorlukla karşılaştıkları zaman yılmazlar, zarar görmezler.

                                    ACI PATLICANI KIRAĞI ÇALMAZ

   ‘’Beni öldürmeyen her şey, daha da güçlendirir.’’ şeklinde bir söz vardır. Yani insanlar, yaşadıkları deneyimler sayesinde daha tecrübeli, daha akıllı, daha güçlü hale gelirler. Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözünde de buna benzer bir anlam vardır. Giriştiği her işi başarı ile tamamlayanlar, herhangi bir problemle karşılaştıkları zaman hemen yenilmez, zarar görmezler. Çünkü onlar artık nasıl başaracaklarını, güçlüklerin hakkından nasıl gelineceğini çok iyi biliyorlardır.

    Bir öğrenci düşünün ki lise son sınıfa kadar tüm derslerinde başarılı olmuş, her zor konuyu öğrenmiş, emek vermiş, çalışmış olsun. Bu öğrenci, üniversiteyi kazanıp da zor derslerle karşılaştığında başarısız olur mu? Elbette olmaz. Çünkü onun önceki başarıları tesadüf değildir ki. O, çalışarak, emek vererek, mantıklı stratejiler uygulayarak başarmıştır o ana kadar. Yani güçlü, azimli biridir. Bu nedenle üniversitede karşılaştığı zor dersler de onu başarısızlığa götürmeyecektir. Aksine önceki gücünü kullanarak, o dersin de hakkından layıkıyla gelecektir. Acı patlıcanı kırağı çalmaz atasözü, bazen farklı anlamlarda da kullanılmaktadır. Kötü bir insanın başına bir iş gelse de önemli değil, manasında kullanılır. Yani, kötüye bir şey olmuş, bana ne demek yerine ‘’acı patlıcanı kırağı çalmaz’’ deriz. Ya da kötüye bir şey olmaz, manasında kullanırız.


   Bu hayatta başarılı olmak istiyorsak, azim ve kararlılık içinde yürümeliyiz. Kendimizi hayata karşı bir kere güçlü hale getirdik mi, bir daha yenilmemiz, zarar görmemiz çok zor olur.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.