Acele Giden Ecele Gider Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
ANLAMI
Yaptığı işlerinde sürekli aceleci davranan, büyük zararlara uğrar. Çünkü acele eden kişi, işlerini düzgün yapamaz, telaşa kapılır ve kaybeder.

                                           Acele Giden Ecele Gider

   Herhangi bir iş yaparken acele eden kişi, düşünmeye fırsat vermediği için sürekli bir telaş içindedir. Telaşlı insanın düşünmesi, mantıklı kararlar vermesi çok zordur. Bu nedenle aceleci kişi akıllıca kararlar alamaz ve üstünkörü ilerlediği yolda büyük hatalar yapar.

    Acele giden ecele gider, sözü için verilebilecek en iyi örnek araba sürmektir. Bilindiği gibi ülkemizde ve dünya genelinde her sene binlerce kişi trafik kazalarında can vermektedir. Bu kazaların ise en büyük sebebi hız ve aceleciliktir. Gideceği yere biraz daha erken varmak için acele eden, arabayı hızlı süren kişi, ani bir durumda ne yapacağını bilemez. Örneğin önüne bir yaya çıktığı zaman, hızlı olduğu için arabayı ne yöne çevirmesi gerektiği ile mantıklı bir karar alamaz. Böyle bir karar alsa bile muhtemelen arabayı başka bir yere çarparak hem kendi canına hem de arabada bulunanların canına kıymış olur. Bu durum sadece trafik için geçerli değildir elbette. Acele ile yapılan her işte yanlışlar hatalar olur. Bu nedenle atalarımız da geçmişten beri aceleci davranmanın zararlarını anlatmış, bu huydan vazgeçmemiz gerektiğini söylemiştir.


   İşlerimizi belli bir plan dâhilinde acele etmeden yapmalıyız. Her şey sakinlik ve mantık çerçevesinde yapıldığı zaman daha sağlıklı işler elde edilmiş olunacaktır.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.