Acele İle Menzil Alınmaz Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
ANLAMI
Acele davranan insan yaptığı işte iyi bir mesafe kat edemez. Çabuk gideyim derken, içine girdiği telaş onun hata yapmasına sebep olduğu için yeterince yol alamaz.
Menzil: Yol

                                                                Acele İle Menzil Alınmaz

   Menzil kelimesi varılacak olan yer ya da yol anlamlarında kullanılır. Eskiden beri aceleciliğin zararlı bir şey olduğu, işlerinde acele davrananların başarıya ulaşamayacakları bilinir ve söylenir. Giriştiği işi bir an önce yapıp bitirmek isteyen kişi birçok sorunla karşılaşır. Her şeyi birbirine karıştırır.

   Oysa olması gereken, bir işi sakin sakin, planlayarak yapmaktır. Planlı çalışmanın önemi büyüktür. Yapacağı işi önceden planlayan ve planına uygun bir şekilde ilerleyen kişi kolay kolay hata yapmaz. Yaptığı hataları da kolay bir şekilde telafi eder. Ancak acele eden kişi, ne yapacağını nasıl davranacağını bilemez. Sürekli bir panik halindedir. Her seferinde hata yaptığı için geriye dönmek zorunda kalır. Geriye dönünce de ilerlemesi, yol alması daha zor hale gelir.


    İnsanlar arabayla bir yere gideceği zaman acele etmekten, sürat yapmaktan uzak durmalıdır. Böyle bir davranış, büyük problemlere sebep olabilir. İşler, mantık çerçevesinde ve sakin bir şekilde yapıldığı zaman daha fazla mesafe alınır ve kişi başarıya ulaşır.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.