Bayram ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                                 BAYRAMLAR

   Bayram, belli bir manası olan dini veya milli gün veya günlerdir. Bayram coşkunun, eğlenmenin, kutlamanın simgesidir. Ülkemizde ve tüm dünyada bayramlar, güzelliklere, iyiliklere vesile olmaktadır. Bayram günlerinde insanlar daha mutlu, huzurlu ve stressiz olurlar. Çünkü daha öncesinden psikolojilerini böyle anlamlı ve güzel günlere hazırlarlar.

   Ülkemizde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere iki ini ve birçok da resmi veya milli bayram kutlanmaktadır. Hepsi de coşku içinde kutlanır. Özellikle dini bayramların etkisi biraz daha fazla olmaktadır. Bu bayramlarda, insanlar günler öncesinden hazırlık yapmaya başlar, evlerini bayrama hazır hale getirirler. Ülkemizin dört bir köşesinde geleneklere, örf ve adetlere uygun etkinlikler düzenlenir, temizlikler yapılır, badanalar, boyamalar başlar. Yöresel birçok yiyecek içecek hazırlanır. Bayram günlerini en güzel şekilde kutlayan ülkemiz, bu anlamlı ve güzel günleri çoğu güzelliğe bir vesile olarak da görürler. Örneğin birbirine düşman veya küs kişiler bayramda barıştırılır, araları düzeltilir. Bayramda küs kalmak, toplumumuzca hoş karşılanmaz. Ayrıca Ramazan ve Kurban bayramları, komşularımızı, akrabalarımızı, uzaktaki tanıdıklarımızı ziyaret edip gönüllerini hoş etmemiz için de güzel bir vesiledir. Bu güzel günlerin dolayısı ile herkes büyüklerini ziyaret eder, misafirperverlik duygusu zirvelerini yaşar. İnsanlar temizliğe daha fazla dikkat eder, en güzel giyeceklerini giyer ve iyilik yapmaya da daha yakın olurlar.

   Türkiye'de bayramlar eski coşkusunu yitirmiş sayılsa da tamamıyla anlam ve önemini kaybettiği söylenemez. Bu geçici dünya hayatındaki koşuşturmalarımızı, yorgunluklarımızı, üzüntülerimizi bir kenara bıraktığımız bayram günlerini en güzel şekilde geçirmek elbette ki biz insanların hakkıdır.

3 yorum

Güzel yorumun için teşekkürler. h2o gibi aziz ol, tuttuğun au olsun.

Daha az açıklama olsa iyi olur

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.