Çalışmak ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                            ÇALIŞMAK

   Genel itibari ile çalışmak; herhangi bir neticeye varmak için çaba göstermektir. Çalışmak derken, aklımıza ders çalışmak gelebileceği gibi herhangi bir işte veya iş üzerinde çalışmak da gelebilir. Aklımıza ne gelirse gelsin, ilk anlaşılan şey çaba göstermektir.

   İnsanların neredeyse her eylemi bir sonuca varmak için, bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Örneğin okula gitmemizin sebebi, iyi bir gelecek kurmak, öğrenmenin hazzına varmak, kendimize, ailemize ve devletimize faydalı olmaktır. Tüm bunları yapabilmek için ise çalışmak gerekir. Çalışmadan başarıya ulaşmak, istenen sonucu elde etmek neredeyse imkansızdır. Hiçbir başarı tesadüf değildir, sözü ile anlatılmak istenen; her başarının ardında yoğun bir çalışmanın olduğudur. Yani bizler, çalıştığımız sürece başarabiliriz. Çalışkan olmak, herkesin istediği bir durumdur; zira çalışkan insanları herkes sever ve bu kişiler el attıkları her işte başarı sonucunu elde ederler. Çalışmak, dinimizce de emredilmiş, boş duranı Allah'ın da sevmediği ifade edilmiştir. Bu dünyada layıkıyla çalışan herkes, hak ettiği sonuca varacaktır. Allah da kimsenin çalışmasını, emeğini, alın terini heba etmez. Er veya geç onu başarıya ulaştırır. Çalışma ve çalışmanın önemi, emeğin karşılığı ile ilgili Hz. Musa ile ilgili bir mesele anlatılır. Denilir ki zamanında bir grup insan hazine aramaya koyulurlar. Hedefleri bir dağdır. Hz. Musa'ya rica ederler: ''Allah'la konuş da şu dağda hazine olup olmadığını bize söylesin.'' Hz. Musa bunları kıramaz ve Allah'a sorar. Allah, o dağda hazine olmadığını söyler; ancak bizim adamlar yine de dağı didik didik aramaya, onu kazmaya devam ederler. Yoğun kazılardan sonra, nihayet bir define bulurlar ve Hz. Musa'ya giderek meseleyi anlatırlar. Hz. Musa şaşırır ve gidip Allah'a meselenin aslını sorar. Allah da der ki: ''Aslında o dağda define yoktu; ancak adamlar o kadar çalıştı, o kadar emek verdi ki, emeklerinin boşuna gitmesini istemedim.''

   Demek ki bizler layıkı ile çalıştığımızda, emek verdiğimizde, bu emeğimizin karşılığını mutlaka alırız. Çalışmak ile ilgili birçok hikaye, mesele anlatılmıştır. Çalışmanın önemi, var olan atasözlerimizden bile anlaşılır. Çalıştığımız müddetçe başarıyı yakalayabileceğimizi bilmeli, bunun için çaba göstermeliyiz.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.