Çaresizlik ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                               ÇARESİZLİK

   Bazen, karşılaştığımız zorluklar karşısında hiçbir şey yapamaz hale geliriz. Ne yapacağımızı, nasıl yapamayacağımız bilemez, elimiz kolumuz bağlı halde bekleriz. İşte, yaşadığımız bu durum, çaresizlik olarak tanımlanabilir. Her şeyin bir çaresi vardır, sözüne rağmen çoğu defa, bazı sorunlarımıza çare bulmaktan aciz kalabiliriz. Bu tür durumlarda, inançlı isek, genellikle Allah'a sığınır, ondan yardım bekleriz.

   Yaşadığımız çaresizliklerin bazıları bizden kaynaklı olsa da, bazen tamamen bizden bağımsız sebeplerle çaresizlik yaşayabiliriz. Bir de öğrenilmiş çaresizlik ismiyle anılan bir çaresizlik vardır ki bu en kötüsüdür. Öğrenilmiş çaresizliğe çare bulmak gerçekten zordur; çünkü bu, insanın içine adeta işlemiştir. Öğrenilmiş çaresizlik ile ilgili bir olay anlatırlar. Derler ki ''Bir ülkede yavru filleri ince iplerle bağlarlar. Bu yavru fiiller henüz çok güçsüz oldukları için, çırpınsalar da o ince ipi koparamazlar. Koparamayacaklarını anlayınca da, artık ne yaparlarsa yapsınlar koparamayacaklarını anladıkları için çırpınmazlar. Büyüyüp güçlü hale geldiklerinde ise, halen o ipi koparamayacaklarını düşündükleri için ipi koparmak için bir gayrette de bulunmazlar. Oysa o ipi koparacak güç içlerindedir; ancak bunun farkında değillerdir.

   İşte, biz insanlarda da çaresizlik çoğu defa bunun gibidir. Çaresiz kalmak, çaresizlik değildir. Çare, çoğu defa yanıbaşımızdadır; ancak onu görmeyiz. Sahip olduğumuz gücün farkına vardığımızda, çaresizlik diye bir şeyin olmadığını da anlayabiliriz.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.