Cesaret ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                                  CESARET

   Cesaret; kişinin karşılaştığı herhangi bir güçlükle baş edebileceğine inanarak, elindeki tüm olanakları akıl ölçüsünde kullanmak olarak tanımlanabilir. Günümüzde bu kelimenin sayısız tanımı yapılmaktadır. Ancak çoğu defa, cesaretin yanlış tanımlandığı da söylenebilir. Örneğin cesaret, akılsız bir şekilde, gücün yetmeyeceği bir duruma karşı koymak değildir. Düşünün ki bir adam cesaretli olduğunu iddia ederek bir aslan kafesine girmiştir ve aslan tarafından feci şekilde parçalanmıştır. Bu adamın sahip olduğu şeye cesaret demek mümkün müdür? Elbette ki hayır. Adamın yaptığı sadece bir ahmaklık, bir akılsızlıktır.

   Cesaretten ayrı düşünülemeyecek bir kavram vardır ki o da mantıktır. Mantığını kullanarak zorluklara veya korkulara karşı koyabilen insan cesaretli insandır. Cesaret, insanların başarıya ulaşmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Bir işi başarmanın en temel yolu, o işi başarabileceğine inanmak ve o işe başlama cesaretini göstermektir. Cesur insan, başarmak istediği herhangi bir işin veya uğraşın olumsuz sonuçlarını düşünmez. Düşünse bile, bu olumsuzluklara göğüs gerebileceğini bilir ve gözü kara bir şekilde hedefine odaklanır. Cesaretsiz insanların başarıya ulaşması ise çok zordur. Cesaretsiz insan daima pimpiriklidir. Ya olmazsa, ya başaramazsam, ya bana bir şeyler olursa, ya zarar edersem korkuları ile yaşar. İçinde sürekli bu korkuları barındırdığı için de zafere götüren yola yolcu olamaz. Cesaret, doğuştan gelebileceği gibi, sonradan da öğrenilebilecek bir yetidir. Zayıf duygularını bastırmaya çalışan insanoğlu, bu zayıf noktalarını güçlendirme yetisine sahiptir. Cesaretin zıt anlamı olan korkuyu yenmenin en güzel yolu, korkulan şeyin üstüne gitmek ve onu yaşamaktır. Örneğin uçağa binme korkusu olan birinin bu korkusunu yenebilmesi için uçağa binmesi şarttır. Bir kere buna cesaret edebilirse, büyük ihtimalle o korkusunu ortadan kaldırabilecektir. Ancak bu zayıf duygusunun üzerine gitmeyip, uçaktan uzak kalmayı tercih ederse, ömür boyu o korkuyla yaşamak zorunda kalacaktır.

   Yapımız gereği, hepimizin korkuları bulunabilir. Ancak önemli olan, korkularımızın üzerine giderek bunları yenmek ve cesarete sahip olmaktır. Cesur insanlar toplum içinde sevilir ve sayılırlar. Her yerde hürmet görürler. Cesaretin meyvesi başarıdır. Cesareti çok olanın, başarısı da bol olur.

6 yorum

ÇOK İŞİME YARADI AMA KOPYALANMYOR YARDIM EDİN

Sağ tıkla, yazdır seçeneği varsa yazdır’a tıkla, açılan sayfadan kopyala. Olursa da olmazsa da haber ver, başka çözüm bulalım.

Çok iyi olmuş
☺☺☺☺

Çok iyi olmuş işime çok yaradı☺☺☺

Güzel işime yaradı

işime çok yaradı sağolun

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.