Genel

Çevremizi Temiz Tutmak ile İlgili Kompozisyon

                                                             ÇEVREYİ TEMİZ TUTMAK

   Çevre kelimesi; yaşadığımız alan, içinde hayatımızı sürdürdüğümüz bölge olarak tanımlanabilir. Zaten önemli olan çevrenin tanımı değil, onu nasıl tuttuğumuz, ona nasıl davrandığımızdır. Hepimizin yaşam sürdüğü, bulunduğu belli bölgeler vardır. Zamanımızın büyük bir bölümünü evde, okulda veya iş yerimizde geçiririz. Ancak çevreyi temiz tutmak ifadesinden kasıt, sadece bu alanları temiz tutmak değildir. Buradaki çevre kavramı genel anlama sahiptir ve tüm dünyayı hatta evreni kapsar.

   Atalarımızın meşhur bir sözü vardır: ”Aslan yattığı yerden belli olur.” Genel anlamda kişiliğimiz nasılsa çevremiz öyle olur. Ya da çevremiz nasılsa, yaşadığımız alan nasılsa o da kişiliğimizin nasıl olduğunu yansıtır. Çevre kirliliği sadece bir insanın nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu bildirmez elbette. Çevre kirliliğinin ortaya çıkardığı birçok olumsuz sonuç vardır. Bu olumsuz sonuçları en kötüsü ise sağlık problemleridir. Kirli bir çevrede sağlık problemleri daha çok yaşanmaktadır. Mikropların daima kirli bölgelerde yaşar ve insanların hastalanmasına sebep olurlar. Çevre temizliğinin dinimizdeki yeri de önemlidir. dinimiz her zaman temizliği emretmiş, krlilikten uzak durmamızı tavsiye etmiştir.

   Daha sağlıklı bir hayat istiyorsak çevremizi temiz tutmalıyız. Çevreyi hiç kirletmezsek, zaten temizlememize de çok gerek kalmayacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı