Cinayet ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                                CİNAYET

   Cinayet, günümüzde insan öldürmek anlamında kullanılmaktadır. İnsan gereksiz ve suçsuz yere insan öldüren ise cani veya katil olarak adlandırılır. Dinimizce, en büyük günahlardan biri olmakla birlikte, hukukumuzda da en ağır suçlardan biri sayılmaktadır.

   İnsanın en temel haklarından birisi yaşama hakkıdır. Bu hakkı kişinin elinden almaya ne dini inançlar ne de hukuk izin vermektedir. Dinimize göre haksız yere bir insanı öldüren kişi, tüm insanları öldürmüş gibidir. Hukuk yapımızda ise katillerin ömürlerinin tamamının veya büyük kısmının ceza evinde geçirmesine sebep olur. Hiçbir şey, insan canı almak için bir gerekçe olamaz. Ancak ne yazık ki ülkemiz de dahil olmak üzere neredeyse tüm dünyada insan canı çok ucuz hale gelmiştir. Birkaç kuruşluk menfaatler için kan döken canilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi şüphesiz ki eğitimsizliktir. Eğitilmeyen insan, cinayete daha eğilimli oluyor.

   İnsanlar, her ne yaparlarsa yapsınlar, öncelikle empati kurmalıdırlar. Öldürdükleri kişilerin ailelerini, geride kalanlarını düşünmelidirler. Kendi yakınlarına bir zarar geldiğinde neler hissedeceklerini kavramalıdırlar. İşte o zaman, yaptıklarının ne kadar kötü olduğunu belki bir nebze de olsa anlayabilirler.

1 yorum:

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.