Deprem ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                            DEPREM

   Yer kabuğunun çeşitli kırılmalar dolayısı ile hareket etmesi veya çökmesi sonucunda dalgalar oluşturması ve bu dalgaların ulaştığı bölgelerin hafif veya yüksek şiddette sarsılarak, küçük veya büyük yıkımlar oluşturması, deprem olarak tanımlanabilir. Dünyanın henüz oluşumundan beri, yeryüzü depremlere sürekli maruz kalmış ve kalmaya da devam edecektir. Gerçekleşen depremlerin büyük bir kısmı, can ve mal kaybı ile sonuçlanmasa da, tarihte deprem afeti yüzünden milyonlarca insanın öldüğü ve büyük mal kayıplarının olduğu bilinmektedir.

   Deprem, halen dünya genelinde baş göstermekte, kötü sonuçlara yol açmaktadır. Nitekim ülkemizde de bu afetin olumsuz tesirleri fazlası ile görülmüş, büyük acılar yaşanmıştır. Yakın tarihte gerçekleşen Gölcük depremi ve yakın tarihlere denk gelen diğer depremler, ülkemizde on binlerce insanın ölümüne sebep olmuş, ülkemiz büyük bir acı duymuş ve yasını tutmuştur. Ve maalesef etkileri günümüze kadar gelmiştir. Türkiye bir deprem ülkesidir. Her an, depreme hazırlıklı olması gereken ülkelerden biridir. Bu nedenle depremin olumsuz etkilerini en aza indirmek için çeşitli çalışmalar yapması gerekir. Afetlerin çoğu önceden tespit edilemez. Sel, çığ gibi afetler, önceden kestirilebilirken, deprem için kesin tahminlerde bulunmak çok zordur. Bu yüzdendir ki deprem aniden yakalar. Kimini gece uyurken yatağında, kimisini yolda, kimisini iş yerinde, kimisini de okulda... Bu nedenledir ki depremden tamamen korunmak pek mümkün değildir. Ancak çeşitli tedbirlerle, depremin zararlarını en aza indirmek gayet mümkündür. Özellikle yapılaşma konusunda, yapılacak olan nitekim ülkemizde genel anlamda yapılmakta olan çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Sağlam binalar, yapılar oluşturduğumuzda, can ve mal kayıplarını minimuma indirmemiz mümkündür. Bilindiği gibi deprem konusunda en şanssız ülkelerden biri Japonya'dır. Ancak Japınlar evlerini öyle bir teknoloji ile yaparlar ki, bizim ülkemizde binlerce insanın ölebileceği şiddetteki bir deprem, onlara göre küçük bir sarsıntı gibi gelmektedir. Çünkü her şeylerini depreme hazırlıklı ve dayanıklı şekilde yapmışlardır.

   Bu tür tedbirleri almak elimizde iken, vurdumduymaz bazı insanların, birkaç kuruş menfaatine insan canını hiçe sayması akıl alınmayacak bir şeydir. Depremin acılarını sadece yaşayanlar değil, hepimiz hissediyoruz. Bunun kanıtı ise son yıllarda gerçekleşen Van depreminde, tüm Türkiye'nin birlik ve beraberlik içinde bir şeyler yapmaya çalıştığı, o bölgeye yardımların yağdığıdır. Deprem gerçekten çok acı bir afettir. Birer birey olarak üzerimize düşeni yaptığımızda, bu afetin kötü sonuçlarını en aza indirmeye muktedir olabiliriz. Allah kimseye deprem acısı yaşatmasın...

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.