Erozyon ve Erozyonun Zararları ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                               EROZYON

   Erozyon, yeryüzündeki kayaçların veya toprağın akarsular veya yağmurlar tarafından eritilmesi veya yer değiştirmesi olarak tanımlanabilir. Erozyon, toprağı verimsizleştiren, geride sadece verimsiz toprak veya taş, kaya parçaları bırakan doğal bir afettir.

   Ülkemiz de erozyondan etkilenen bir ülkedir. Akarsular konusunda zengin olan ülkemizde, akarsuların akış hızının yüksek olması, toprak kaybına sebep olmaktadır. Türkiye'de gerçekleşen erozyonun başlıca sebebi ağaçlandırma eksikliğidir. Bitki örtüsü bakımından zayıf olan topraklar, yağmur ve sel suları tarafından kolaylıkla taşınabilmekte, denizlere biriktirilmektedir. Erozyon ile kaybettiğimiz topraklar, barajlara da dolmakta ve çeşitli sıkıntılara sebep olmaktadır. Erozyonu önlemek için çeşitli tedbirler alınabilir. Örneğin boş araziler ağaçlandırıldığında, tarlalar eğim yönünün tersine sürüldüğünde veya yamaçlar taraçalandırıldığında, erozyonun zararları minimize edilmiş olur.

   Ülkemizde erozyonu önlemek için hepimize görevler düşmektedir. Ağaç dikimine önem vermiyorsak bile, var olan bitki örtüsünü, ormanları, ağaçları korumamız bile güzel sonuçlar verebilir.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.