Hurafeler ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                               HURAFELER

   Hurafe; gerçek İslam ve Kuran'da bulunmayan bazı davranış ve uygulamaların toplumda yaygınlaşmasıdır. Hurafe olarak nitelendirdiğimiz uygulamaların dinde yeri yoktur. Bu uygulamalar genellikle bölgenin gelenek-göreneklerine, örf ve adetlerine göre şekillenmiştir. Ancak belli bir kutsiyet kazandırılmıştır.

   Genel anlamda İslam kültürünü yaşayan ülkemizde de birçok hurafe örneği bulunmaktadır. Türbelerdeki ağaçlara çaput bağlama, duaların kağıtlara yazılarak türbelere, mezarlıklara bırakılması, ölenlerden sonra ölenin üçünü, yedisini yapma, kırkını çıkarma gibi uygulamalar Kuran'da yeri olmayan hurafelerdir. Hurafeler, insanların tabi olduğu dine fazlası ile zarar vermektedir. Örneğin türbede yatan ölüden medet umulduğunu gören ve başka bir dine mensup olan kişi İslam'a farklı gözle bakacak, mantığını kullanarak İslam'ın akıllıca bir din olmadığını düşünecektir.

   Hepimiz biliriz ki Kuran-ı Kerim, okunup anlaşılmak ve hayata uygulanmak için gönderilmiştir. ancak bunu idrak edemeyen insanlar, onu anlamak yerine Arapça hali ile türbelerde okumaktadırlar. Oysa Kuran, ölüler için değil, yaşayanlar için okunmalıdır. Bu tür mantık dışı tüm davranışlar hurafe adıyla anılmaktadır.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.