Yazı İcat Edilmeseydi İnsanlar Ne Gibi Zorluklarla Karşılaşırdı?

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                       YAZI İCAT EDİLMESEYDİ NE OLURDU

   İnsanlar tarihi ''Tarih Öncesi Devir'' ve ''Tarih Sonrası Devir'' olmak üzere ikiye ayırmışlardır. Tarih sonrası devir ise yazının icat edildiği M.Ö 3500 yıllarında başlar. Yani yazının icat edilmesi tarihi bile değiştirmiştir.

   Günümüzde, geçmiş ile ilgili edindiğimiz bilgilerin neredeyse tamamı yazı ile elde edilmiştir. M.Ö 3500 yılından önceki toplumlarla veya insanlarla ilgili pek az bilgi sahibi olmamızın sebebi, o dönemlerde yazının icat edilmemiş olması, böylece onlar hakkında bilgi edineceğimiz yazılı kaynakların bulunmamasından kaynaklanmaktadır.

   Yazı icat edilmeseydi, pek çok zorlukla karşılaşırdık. Örneğin bizden önce yaşamış insan ve topluluklarla ilgili çok az bilgimiz olurdu. Bilim kendinden önceki bilgileri de kullanarak ilerler. Önceki bilgilerden haberdar olmayan bir bilimin ilerlemesi de asla mümkün değildir. Böyle bir durum, bilimin sürekli aynı yerde saymasına sebep olurdu ve bugünkü teknolojiye sahip olmamız mümkün değildi.

   Bugün de insanlar arasındaki iletişim en çok yazı sayesinde gerçekleştirmektedir. Hayatımızda büyük bir öneme sahip olan internet, yazı sayesinde vardır. Eğitimimiz, sınavlarımız, meslek edinmemiz hep yazı sayesinde olmuştur. Yazının en önemli tarafı, kalıcı olmasıdır. Bir atasözümüz der ki ''Alim unutur, kalem unutmaz.'' Gerçekten de çok doğru bir söz. İnsan, unutmaya müsait bir varlıktır. ancak yazıya geçmiş şeylerin unutulması mümkün değildir.

   Yazı icat edilmeseydi, hayat çok zor olurdu. Muhtemelen eğitim kurumları olmaz, hastaneler birbirine girer, banka işlerini yürütmek imkansız olurdu. Hesaplar tutulamaz, maaşlar ödenemez, dolayısı ile meslekler de var olamazdı. Kısacası ilkel bir yaşam sürmeye devam eder, hepimiz kendi başımızın çaresine bakmak zorunda kalırdık.

(yazının icat edilmesi ile ilgili kompozisyon, yazının önemi, yazının hayatımızdaki yeri, yazı olmasaydı ne olurdu, yazının önemi ile ilgili yazı, deneme, kısa kompozisyon)

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.