Akacak Kan Damarda Durmaz Atasözü ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Akacak Kan Damarda Durmaz

Başımıza bir kaza, bir bela gelecekse ne yaparsak yapalım, bu kazayı veya belayı önleyemeyiz.

İslam inancına göre insanların yaşadıkları ve yaşayacakları her şey, önceden Allah tarafından belirlenmiştir. Kaderimizde yazılı olan ne varsa, günü geldiğinde yaşanacaktır. Bu, kaderin bir tecellisidir. Örneğin bir trafik kazası yazılmışsa kaderimizde, arabadan uzak durmak, trafiğe çıkmamak çözüm değildir. O kaza, mutlaka gerekli şartları bulacak ve gerçekleşecektir.

Bu atasözünün en güzel örneği Kız Kulesi Efsanesinde bulunmaktadır. Beyin kızının 19 yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öleceği söylenir. Bey, bunu engellemek için denizin ortasında bir kale yaptırarak kızını buraya gönderir. Ancak en son, yılan bir üzüm sepetinde adaya giderek kızı sokar ve kız ölür. Elbette bu hayatta her şeyi kadere bağlamak, bazı tehlikelere karşı önlem almamak mantıksızdır. Ancak trafik kazası yaparım diye arabaya binmemek, boşanırım diye evlenmemek gibi tutumlar nafiledir.

Hayatın zorluklarının da olacağını bilmeli, her şeye göğüs germeyi öğrenmeliyiz. Allah'ın bizler için takdir buyurduğu her şeye boyun eğmeli, sahip olduklarımız için de ona şükretmeliyiz.

1 yorum:

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.