Akıl Yaşta Değil Baştadır ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Akıl Yaşta Değil Baştadır

   Akıl, Allah tarafından insanlara ihsan edilen en güzel nimetlerden biridir. Tüm yaşamımız akıl sayesinde şekillenir. Güzel bir hayat sürmemiz de sıkıntılı bir hayat sürmemiz de akıl ile olur. Akıl hem çevresel faktörlerden hem de genetik faktörlerden etkilenir. Ancak şu bir gerçektir ki Allah'ın verdiği aklı geliştirmek, çok okumaktan, çok öğrenmekten geçer.

   İnsanlar yaşadıkça çeşitli tecrübeler yaşayıp hayatı daha iyi öğrenebilirler. Ancak çok yaşamış olmak, daha fazla şey bilmek anlamına gelmez. Yaşı küçük olup da daha fazla okumuş öğrenmiş biri, yaşlı birinden daha fazla şey öğrenmiş olabilir. Örneğin kendini geliştirmiş bir üniversite mezunu dedesinden kat kat fazla bilgi sahibi olabilir. Hayat sadece yaşanmışlıkla öğrenilmez. Artık bilgiye çok kolay yollardan ulaşılabilmektedir. Okuryazar olmayan birisi az bilgiyi öğrenmek için çok zamana ihtiyaç duyar; fakat okuryazar olan biri, yaşlı bir adamın birkaç senede öğrenebileceği bilgiyi, bir tek kitabı okuyarak öğrenebilir. İnsanları sadece bulundukları yaşa göre değerlendirmek, küçük yaştaki insanları bilgisiz veya tecrübesiz kabul etmek doğru değildir. Küçük yaşta öyle insanlar vardır ki kendisinden çok daha yaşlı kimselere göre çok daha fazla şey bilirler.

   Akıl yaşta değil baştadır atasözünü hayatımıza da yansıtmalı, çevremizdeki insanlara o şekilde yaklaşmalıyız. Örneğin bir öğretmen gerektiğinde öğrencilerine danışmalı veya bir baba bir iş için karar verirken çocuklarının da düşüncesin almalıdır. Çocuğun babadan daha az akıllı olduğunu kimse söyleyemez.

1 yorum:

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.