Akılsız Başın Cezasını Ayaklar Çeker ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Akılsız Başın Cezasını Ayaklar Çeker 

Düşünmemizi, karar vermemizi sağlayan, bedenimizi yöneten varlığımız aklımızdır. Akıl, beynimizi yönetme yetisi anlamına gelir. Yani beynimizi olması gerektiği gibi yönettiğimiz kadar akıllı veya akılsızızdır.

 Evet, tüm kararlarımızı başımızla yani aklımızla verir; ancak sonuçlarına katlanan sadece aklımız değil tüm bedenimizdir. Konuyu somutlaştıracak, basit bir örnek verirsek şöyle kısa bir hikaye anlatabiliriz. Diyelim ki annemiz bizi 2 kg tuz, 3 ekmek almak üzere bir markete gönderdi. Ancak bizim aklımız havalarda olduğu için ekmeği aldık; fakat tuzu unuttuk. Eve geldikten sonra bunun farkında olduk. İşte o zaman, gerçek manada akılsız başın cezasını ayaklar çekecektir; zira markete geri gidip tuzu almak zorunda kalırız ve bunun için ayaklarımız yorulur. Akılsız başın cezasını ayaklar çeker atasözünü sadece bu anlamı ile sınırlamak da doğru olmayacaktır elbette. Bu atasözümüzde ''baş'' kelimesi ''lider, yönetici, patron, rehber'' olarak düşünüldüğünde ''ayaklar'' kelimesi de ''işçi veya 'baş'a tabi olanlar'' anlamında düşünülebilir. Örneğin bir babanın işi konusunda yanlış bir karar vermesi ve bunun sonucunda iflas etmesinden tüm çocukları da etkilenecektir. Çünkü belki de onlar da aç kalacak, sahip olmak istediklerine sahip olamayacaklardır.

Verdiğimiz kararlarla, yaptığımız işlerle başkalarına da zarar vermek istemiyorsak, telaşlanıp daha fazla yorulmak istemiyorsak, bir iş yaparken daha çok düşünmeli, gerekirse bilenlere danışmalıyız.

2 yorum

çok güzel olmuş...çok güzel nasihatler verilmiş bir kelime söylemek istiyorum bu konuyla ilgili ''iyi düşün ki yorulma'' bu kelime benim kelimem yani ben düşünüp buldum anlatmak istediğim internetten baktığımı düşünmeyin diye size çok teşekkür ederim

çok güzel olmuş

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.