Anlayana Sivrisinek Saz Anlamayana Davul Zurna Az Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Anlayana Sivrisinek Saz Anlamayana Davul Zurna Az

Laftan anlayanlar insanlar için bir şeyi bir kere söylemek yeterlidir. Ancak kalın kafalı, sözden, uyarıdan anlamayan insanlara kaç defa söylersek söyleyelim bizi anlamaz, dediklerimizi de yapmazlar.

Kimi zaman bir isteğimizi, bir şikayetimizi açık sözlerle değil de kapalı olarak ima etmeye, böylece karşımızdaki kişinin kalbini kırmamaya çalışırız. Örneğin bir öğretmen gürültü yapan öğrencilerine ''Kesin sesinizi, gürültü yapmayın.'' demek yerine, daha imalı ve nazik şekilde ''Arkadaşlar, umarım sessizliğimiz sizi rahatsız etmiyordur.'' diyebilir. Aslında her iki söylemde de, gürültü yapan çocukların sessiz olmasını istemektedir. Ancak anlayışlı, akıllı insanlar bunu anlayarak gürültü yapmayı keserler. Akılsız, kalın kafalı çocuklar ise öğretmen ne derse desin gürültü yapmaya devam ederler. Deyim yerindeyse, laf bir kulağından girer, diğer kulağından çıkar.

İnsanlar bizden bir şey istediği zaman, onların isteklerine makul derecede karşılık vermeliyiz. Hal ve hareketlerimizle kimseyi rahatsız etmemeli, herkese karşı saygılı olmalıyız.

2 yorum

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.