Genel

Aza Kanaat Etmeyen Çoğu Bulamaz Kompozisyon

Aza Kanaat Etmeyen Çoğu Hiç BulamazÇok dediğimiz şeyler, aslında az olan şeylerin birikmesi sonucu oluşmuşlardır. Azı yeterli görmeyip hor görenler, onu çok yapmayı da bilmez.
Elbette ki insanlar sahip olduklarından daha fazlasını elde edebilmek için çalışmalı, emek sarf etmelidir. Ancak bunu yaparken aza da tamah etmeli, onun kıymetini bilmeli ve çoğun, azlardan oluştuğunu bilmelidir. İşsiz bir insan düşünün ki ilk etapta iş bulmakta zorlanmaktadır. Aradığı iş, kazancı çok yüksek, ama çok yorucu olmayan bir iştir. Bu kişi çeşitli işler bulmakta; fakat bu işlerin ya kazancı düşük olmakta ya da kazancı yüksek olmasına rağmen çok yorucu olmaktadır. Durum böyle olunca da kişi bulduğu bir işe kanaat edip çalışmak yerine iş aramaya devam etmekte ve neticede işsizlikle, ekonomik sıkıntılarla ve de açlıkla boğuşmaktadır. Oysa varlığa, zenginliğe bir anda sahip olmamız mümkün değildir. Her şeyin bir ilk adımı vardır. İlk adımları atmadan uzak bir mesafeye sıçramak isteyenlerin sonu başarısızlık olacaktır.
Bu hayatı hızlı yaşamak yerine, sindire sindire yaşamak en iyisidir. Başarıya basamak basamak çıkmak, onun lezzetini daha çok artırır. Bu da ilk başlarda aza kanaat etmeyi; ancak azı da çoğaltmak için daha çok çalışmayı gerektirir. Aksi takdirde aza kanaat etmeyen çoğu hiç bulamayacaktır.

Not: Bu atasözü ile benzer atasözü: ”Azı bilmeyen çoğu hiç bilmez.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı