Çivi Çiviyi Söker Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Çivi Çiviyi Söker 


Geçmesi zor olan bir durumu, tıpkı onun gibi zor veya güçlü başka bir şeyler geçirmeye çalışmak anlamında kullanılır. Bazen öyle güç şeyler vardır ki onlarla baş edebilmek için, en az onlar kadar güçlü şeyleri kullanmalıyız. Bu atasözü hayatımızın neredeyse her alanında geçerliğini ve anlamını koruyan bir atasözüdür.


Dünyanın en zehirli, en ölümcül hayvanlarından birisi yılandır. Bazı yılanlar vardır ki birkaç damla zehri, onlarca kişiyi öldürmek için yeterlidir. Peki, bu kadar güç ve etkili olan yılan zehrinin etkisini azaltmak için ne yapılmalı? İşte, işin püf noktası da burada. Yılan zehrine karşı, yine yılan zehri kullanılır. Kendisini yıla sokmuş birisine hastane ortamında panzehir verilir. Panzehir ise yine yılan zehrinden yapılmıştır. Buna benzer bir örnek de peygamber efendimizin bir hadisinde geçmektedir. Hadise göre, peygamberimizin çorbasına sinek düşmüştür. Peygamberimiz de kaşığı ile sineği çorbaya hafifçe daldırmış ve sineği çıkardıktan sonra çorbasını içmeye devam etmiştir. Bunu soran sahabelere de şunu söylemiştir. ''Sineğin bir kanadında zehir, diğer kanadında ise o zehre karşı çıkacak şifa vardır. Sinek bir yemeğe düşünce önce zehirli kanadını bırakır. Siz de diğer kanadı batırdığınızda, o zehrin zararını gidermiş olursunuz.'' Görüldüğü gibi yine çiviyi çivi sökmüştür. İşin enteresan tarafı ise o zamanda, bunun farkında olmak o zamanki teknoloji için mümkün değildi. Çok sonradan yapılan araştırmalar, gerçekten de sineğin bir kanadında zehir, diğer kanadında panzehir olduğu ortaya çıktı.

Hayatımızın başka alanlarında da bu atasözünün ne kadar geçerli olduğunu görürüz. Biraz abes de olsa, çok sevdiği sevgilisinden ayrılan biri, başka biri ile sevgili olduğu zaman, ilk sevgilini daha kolay bir şekilde unutur ve o kadar acı çekmez. Oysa sevgilisinden ayrıldıktan sonra yalnız yaşamaya devam eden kişi, sürekli ayrıldığı sevgilisini düşüneceği için, onu unutması da o kadar zor olacaktır. Ya da tek çocuğu olan ve onu da kaybeden kişi, acısını dindirmek için zaman kaybetmeden başka çocuk yapar. İkinci çocuk, birincisinin acısını bitirmez elbet fakat az da olsa bastırmaya yeterli gelir.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.