Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan mı Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Çok Gezen mi Bilir Çok Okuyan mı Bilir 

Çok okuyan mı bilir yoksa çok gezen mi tartışması eskiden beri süregelen ve tartışılmaya devam edecek iyi bir münazara konusu örneği. Zira her ikisi için de kesinlik arz eden ifadeler kullanmak pek mümkün değil. Bu yüzden de münazaranın amacına uygun, kanıttan çok savunmanın kalitesine puan verilecek bir konu. Peki, acaba çok gezen mi çok okuyan mı bilir? İşte konu ile ilgili kendi fikirlerimizi, bir kompozisyon havasında anlatmaya çalışacağız.

Çok gezen bilir, tezini savunacak tarafın şu iddialarda bulunması etkili olabilir: Yapılan araştırmalara ve hatırı sayılır pedagog ve psikologlara göre öğrenmenin en etkili yolu yaparak-yaşayarak öğrenmedir. Yaparak-yaşayarak öğrenmenin bu denli etkili olmasının sebebi ise öğrenmede tüm duyu organlarını kullanmaktır. Sadece duyulan bilgilerin kalıcılığı veya sadece görülerek öğrenilen bilgilerin kalıcılığı pek etkili değildir. Oysa kişi, hem gördüğü hem de işittiği bilgiyi hem daha çabuk kavrar hem de öğrendiği bilgiyi hafızasında çok daha uzun süre tutar. Bu sebepledir ki gezen kişi gördüğü, öğrendiği her türlü bilgiyi uzun süreli belleğinde tuttuğu ve unutmadığı için, bilgileri birikerek onun daha çok bilmesini sağlar.

Çok okuyan bilir, tezini savunacak taraf da şu yargıları veya iddialardan yararlanabilir: Sadece gezerek öğrenen kişinin bilgiyi daha etkili öğrendiği doğrudur fakat etkili öğrenmek demek çok bilmek veya çok öğrenmek anlamına gelmez. Bir insandan o ana kadar hiç görmediği bir şehir hakkında bilgi edinmesini ve bize anlatmasını istersek, onun o şehri gezmesi, görmesi ve öğrenmesi belki günlerce sürecek. Oysa okuyarak öğrenmeye kalkarsa dakikalar içinde, bilemedin, saatler içinde o şehirle ilgili her türlü bilgiyi öğrenecek ve bize de anlatacaktır. Okuma yolu ile çok daha hızlı bir öğrenme gerçekleştiği, yani kısa sürede çok şey öğrenildiği için okuyan daha fazla bilir, diyebiliriz.

11 yorum

GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL OLMUŞ BEN ÇOK GEZENİ YAPICAM VE ÇOK OKUYnı okudumki KARŞI TAKIMIN NE DİYECEĞİNE BAKARAK BENDE KONUŞA BİLEYİM

Super cok tesekkurler...☺

süperdi teşekkürler bu yazıdan sonra kesin çok gezen bilir (benim takımım) birinci olacaktır <3<3<3

Sağolun işime çok yaradı

çok güzel ödevimde çok yardımcı oldu

okuyan her zaman çok bilir çünkü atom hakında bilgi edinemez

İşimize cook yaradı teşekkürler

benim hiç işime yaramadı bence daha uzun olabilirdi zaten bu bilgi tüm sitelerde yazıyor

hiç beğenmedim

güzel begendım

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.