Fukaranın Düşkünü Beyaz Giyer Kış Günü ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Fukaranın Düşkünü Beyaz Giyer Kış Günü 

Anlamının, tartışmalara en açık olduğu atasözlerimizden birisidir. Birden fazla versiyonu vardır: ''Zürefanın düşkünü beyaz giyer kış günü.'', ''Zürafanın düşkünü, beyaz giyer kış günü.'' bilinen en yaygın kullanım şekilleridir. Ancak biz, başlıkta belirtildiği versiyonu ile ele alıp, kendimizce bir açıklama getirdik. Zira bize göre en yakın açıklama aşağıdaki gibidir.

Bilindiği gibi yazın açık renk elbiseler, kışın ise koyu renk elbiseler giymek daha iyidir. Zira yazın giyilen açık renk kıyafetler, güneş ışığını geri yansıtarak ısının artmasını önler. Kışın ise koyu renk kıyafetler güneş ışığını emerek daha iyi ısınmamızı sağlar.

Ancak giymek için pek de alternatifi olmayan kişiler, yazın giydikleri beyaz bir kıyafeti, kışın da giymek zorunda kalabilirler.

NOT: TDK bu atasözünün anlamını (ancak TDK Zürefanın düşkünü olarak ele almıştır) ''Önceden mevki sahibi olan birinin, bu mevkiyi kaybedince olmadık davranışlarda bulunması'' şeklinde ele almış. Ancak şahsen ben çok düşündüm, öyle bir anlam çıkaramadım.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.