Gölgesinde Oturulacak Ağacın Dalı Kesilmez Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Gölgesinde Oturulacak Ağacın Dalı Kesilmez 

İyi özelliklerinden yararlanılan nesnelere, hayvanlara veya insanlara zarar vermek son derece yanlıştır. Çevremizdeki faydalı şeylerin yok olması veya tahrip edilmesi, insanların zararına olacaktır.

Örneğin atasözünde de anlatıldığı gibi bir yol üzerinde bulunan ve insanların gölgesinden faydalandığı bir ağacı kesmek, birçok insana zarar vermek demektir. Zira tek kişi değil, yoldan geçen belki herkes o ağacın gölgesinden faydalanıyordur. Bu durum, faydalı, bilgili insanlar için de geçerlidir. Bilgisinden sürekli istifade ettiğimiz kişi ile bağımızı koparmamız veya onu bizden uzaklaştıracak eylemlerde bulunmamız da bize zarar verecektir. Yahut yöneticiliği çok iyi olan birinden yararlanmak yerine, onun kuyusunu kazmak, onun işten ayrılmasına sebep olmak son derecede yanlıştır.

Hayvanlar aleminde de durum aynıdır. Çok faydalı olan bir hayvanı yok etmek, olmadık zararlara sebep olabilir. Örneğin doğadaki yılanları yok etmek, tarla farelerinin çoğalmasına, dolayısı ile tarım ürünlerinin zarar görmesine sebep olabilir. Ya da farelerin tamamen yok edildiği bir ortamda, zararlı böcekler türeyebilir. Bu zincir böyle devam edip gider.

1 yorum:

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.