Gün Doğmadan Neler Doğar Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.


YARIN OLA HAYROLA

   Kişi, gelecekte ne olacağını, nasıl bir durumda bulunacağını asla bilemez. Değil yarını, bir saniye sonrasını bile bilmek, bunun garantisini vermek mümkün değildir. Kimin ilerde ne yaşayacağını bilecek olan yalnız ve yalnız, bizi yaratan Allah'tır.

   Bu dünyada hepimiz farklı durumlar yaşayabilir, farklı sürprizlerle karşılaşabiliriz. Sonunu tahmin edebileceğimiz sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Ancak tahminler, hiçbir zaman gerçeğin yerini tutamaz. Onların ne kadar doğru çıkacağını bizler bilemeyiz. Bugün hastalık içinde kıvranan kişinin yarın sabaha dinç uyanacağını yahut yatağına dinç bir şekilde yatan kişinin sabaha hastalıklı uyanıp uyanmayacağını kestiremeyiz. Madem böyle, o zaman yapmamız gereken şey, Allah'tan umudumuzu hiç yitirmemek, ona güvenmek ve ona sığınmaktır. ''Görelim Mevlam ne eyler / Ne eylerse güzel eyler'' düşüncesi ile hareket eden insanlar, hayata daha sıkı tutunmayı başarabilirler. Umudumuzun tükendiği bir anda bile, her şeyi tersine çeviren durumlar olabilir. Gün doğmadan neler doğar atasözü ile ilgili çok güzel bir fıkra anlatılır. Derler ki ''Padişahın biri eşeğine okuma yazma öğretmeye heveslenmiş. Bunu başaranlara büyük servet vereceğini ilan etmiş. Bunu çok kişi denemiş ama olmayınca boyunları kesilmiş. Yoksul bir adam, padişaha gelerek eşeğe okuma yazma öğretebileceğini; ancak bunun için kendisine 10 yıl süre verilmesi gerektiğini ifade etmiş. Padişah kabul etmiş ve adama kendi sarayında bir daire tahsis etmiş. Evine dönen adam, karısına olan biteni anlatmış. Kadın ''Herif sen delirdin mi, kaç kişinin kellesi gitti bu uğurda, eşek hiç okuma yazma öğrenebilir mi?'' Adamın yanıtı manidarmış: ''Hanım, önümüzde kocaman on yıl var. Bu süre içinde ya padişah ölür ya eşek ölür ya da ben ölürüm; gün doğmadan neler doğar.'' demiş.

   Evet, kimse ilerde ne olacağını bilemez. Kişiler için en faydalı olanı, gelecekten ümidi hiç yitirmemek her zaman Allah'a güvenmek ve sığınmaktır.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.