Ahiret İnancı ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                               Ahiret İnancı

   Ahiret inancı; öldükten sonra yeni bir hayatın başladığı, yaşamımız boyunca gerçekleştirdiğimiz eylemlerin hesabının sorulacağı ve insanların neticede cennete veya cehenneme gideceğine inanılmasıdır. İnancımıza göre şu an yaşadığımız dünya, sadece bir imtihan dünyasıdır. Geçicidir ve uzun sürmez. Oysa ahiret, yani diğer dünya ebedidir. Cennete gidecek olanlar orada ebedi kalacaklardır.

   Ahiret inancına sahip olmak, bu dünyayı güzel ve iyi bir şekilde yaşamamızı sağlar. İnsanlar, yaptıkları fiillerin veya söyledikleri sözlerin hesabını diğer dünyada vereceklerini bildikleri için daha iyi bir insan olmaya çalışır, insanlara zulmetmekten, kötülük yapmaktan ve zararlı alışkanlıklara sahip olmaktan uzak dururlar. Allah, kısa süren bir hayatı güzel değerlendirmemiz karşılığında bize cennetini vaat etmiştir. Bu ödül ile ortalama seksen yıl süren bir hayatı karşılaştırdığımızda gerçekten de ödülün ne kadar büyük olduğunu anlayabiliriz. ama maalesef bazı insanlar bunu anlamazlar. İyi bir insan olmak yerine, kötülüğü kendilerine yol seçerler. Kendi kişisel çıkarları için küçücük çocuklara veya güçsüzlere bile eziyet etmekten çekinmezler. Ölüm gelip de insan sorguya çekildiğinde her şeyin farkına varılır ama artık çok geçtir. Henüz gençken, hayatta iken bazı şeylerin farkına varmak gerekir.

   Ahiretimizi dünyevi menfaatlerle değiştirmemeliyiz. Cehennem azabının ne kadar korkunç olduğu hem Kuran hem de hadislerle yeterince anlatılmıştır. Doğrulu kendisine ilke edinenler, insanlara zarar vermeyenler ve Allah'a olan ibadetlerini zamanında ve düzgün bir şekilde yerine getirenler ahirette açık alınla dolaşacaklardır. diğerleri ise sonsuz cehennem azabı ile cezalandırılacaklardır.

8 yorum

yanlış yapmışlar

güzel yazılmış ama çok tanım gibi. insanın içine işleyen bir anlatım yok. ben dini yazılarda insanın içine işleyen bir anlatım ve ders veren içeriklerin olmasını daha çok beğeniyorum.

ben odev ıcın ahıret hayatı ıle ılgılı lompozisyon yazıyom ınancı cıkıyor

Güzel yazi işime yaradı

Ne kadar fazla yazı be

Çok güzel olmuş elinize sağlık.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.