Ahlak ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
AHLAK

Bir insanda dikkat edilmesi gereken en önemli özellik ahlaktır. Temiz bir ahlaka sahip olmayan kişi ne kadar zengin, ne kadar zeki veya bilgili olursa olsun önemsizdir. Zira ahlaklı olmayan bir insanın bilgisinden de zenginliğinden de yararlanılmaz. Elbette ki bu durum, karakterli ve olgun insanlar için geçerlidir. Zira biliyoruz ki paraya verdiği değeri hiçbir şeye vermeyen milyonlarca insan bulunuyor.

Ahlaktan yoksun bir toplumda insanların huzurlu olması mümkün değildir. Zira bütün kötülüklerin anası şüphesiz ki ahlaksızlıktır. Ahlaktan yoksun kimse namusa, onura, şerefe, kul hakkına da önem vermez. Böyle insanlar için ne varsa yoksa sadece kendi çıkarlarıdır. Başka insanların ne olup bittiği onların umurunda değildir. Kendi menfaatleri söz konusunda hırsızlık da yapar, adam da öldürürler. Bir anne veya baba, çocuğuna temiz bir ahlak bırakmadıysa, başka ne bıraktığı hiç mühim değildir; zira bir babanın çocuğuna bıraktığı ahlak kadar hiçbir şey önemli olamaz. Allah; bizim çocuklarımıza ne kadar miras bıraktığımıza bakmaz. Onun bakacağı şey, çocuklarımızı ne kadar ahlaklı yetiştirdiğimizdir. Ahlak kurallarının en çok önemsendiği din İslam'dır. İslam güzel ahlaktır. Güzel olan her şey ondadır. Kötü ve zararlı olan ise onun tarafından yasaklanmıştır.

Bir Müslümanın ibadetlerinden çok ahlakı önemsenmelidir. Ahlaksız bir kişinin oruç tutması, onun boşuna aç kalmış olması demektir. Yahut namaz kılması, boşuna eğilip kalkması demektir. İbadetler, güzel ve temiz bir ahlakla süslendiği sürece kabul edilir. Allah'ın emir ve yasaklarına uymayıp, kul hakkı yiyip sonra da günde yüz rekat namaz kılsak, o namazların bize hiçbir faydası yoktur.

12 yorum

Eyvallah saolun

ödevime çok yardımcı oldunuz rahat rahat yazdım

Evet haklisiniz. Teşekkürler

Oohh içim rahat uyuyabilirim

Muhteşem!Tek kelimeyle harika! çok teşekkürler; proje ödevime yardımcı oldu. SAĞOLUN��

çok güzel!!

ÇOK SAOL ÇOK ISIME YARADI

çok güzel yazmişsiniz harikaydı

Dehşetül vahşet harika

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.