Atatürkün Ankaraya Gelişi ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                     Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi

  Birinci Dünya Savaşından yenik çıkan ittifak devletleri arasında Osmanlı devleti de bulunuyordu. Savaştan sonra imzalanan Mondros Ateşkes ve Sevr Antlaşmaları ile Anadolu toprakları işgallere açık hale gelmişti.

  Bir şekilde bu işgaller durdurulmalıydı. Milli mücadele ruhuna en çok sahip olanlardan birisi olan Mustafa Kemal, direnişi başlatmak üzere öncelikle Samsun'a çıktı. Anadolu'nun çeşitli bölgelerini gezdikten sonra 27 Aralık 1919 tarihinde Ankara'ya geldi. Ankara halkı tarafından büyük bir coşku ile karşılandı. Mustafa Kemal Ankara'da çeşitli incelemelerde bulunduktan sonra buranın milli mücadeleyi takip etme konusunda en uygun yer olduğuna kanaat getirdi. Çünkü burası memleketin her bölgesine eşit uzaklıktaydı. Ayrıca işgal kuvvetleri henüz Ankara'da etkili değildi. Tüm bunları dikkate alan Mustafa Kemal mücadele ve mücadele takibine burada devam etti. Daha sonra TBMM'nin kurulması, milli ordunun mücadeleye hazır hale getirilmesi sağlandı. Ve ankara başkent olarak ilan edildi.

  Atatürk'ün Ankara'ya gelmesi ülkemiz açısından büyük bir öneme sahiptir. Atatürk'ün Ankara'ya geldiği tarih olan 27 Aralık günü her sene Ankara'da büyük bir coşku ile kutlanmaktadır.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.