Bir Millet Zenginliğiyle Değil Ahlak Değeriyle Ölçülür Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Atatürk’ün Bir Millet Zenginliğiyle Değil Ahlak Değeriyle Ölçülür sözü ile ilgili kompozisyon.

   Bir milletin veya devletin ne kadar güçlü olduğu, dünyanın hakimiyetine ne kadar sahip olduğuna değil onun ne kadar erdemli, ne kadar ahlaklı olduğuna bakılır. Bazı değerler vardır ki güçten, zenginlikten, kalkınmışlıktan çok daha önemlidir. İşte bu değerlerden birisi de ahlaktır.

   Atatürk'ün bu sözü gerçekten çok güzel bir tespiti gözler önüne seriyor. Bu sözün verdiği mananın örneklerini günümüz dünyasında da görmek gayet mümkündür. Örneğin günümüzdeki en büyük, en güçlü ve en zengin bazı devletlerin durumuna bakalım. Bu devletlerin adını anmaya bile gerek yok; zira bu devletlerin hangileri olduğu eminim ki herkesin malumu. Evet, bu devletler gerçekten de dünya ülkelerinin çoğunu parmağında oynatan, dünyanın gidişatına hükmeden devletler. Peki, bu onları iyi yapıyor mu? Yapmıyor; çünkü güçlü ve zengin oldukları kadar mazlumu ezme, sömürme, küçük menfaatler uğruna bile çocuk ölümlerine sebep olma gibi bir yol izliyorlar. Bu dünyada güçlü olmaları veya keyif sürmeleri belki mümkündür. Ama bu dünyanın bir de ahireti var. İşte orada, ülkelerin zenginliklerine değil, ahlaklarına bakılacaktır. Ve cezalandırılmaları gerekenler en acı bir azapla cezalandırılacaklardır.

   İnsan olsun veya toplum olsun. Ahlak gibi bir değere sahip değilse zenginliği hiç de önemli değildir. İnsanlar, sahip oldukları mal varlığı veya gücü ile yargılanmaz diğer tarafta. Sadece ne kadar iyi bir insan olduklarına, doğrudan ayrılıp ayrılmadıklarına bakılır. Bu nedenle zengin ama ahlaksız bir millet olmaktansa; fakir ama ahlaklı bir toplum olmak daha iyidir.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.