Cimrilik ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                                 Cimrilik

   Cimrilik, insanların sahip olduğu herhangi bir şeyi başkası ile paylaşmamak veya zorunlu olarak paylaştığında üzülmek, acı çekmektir. Bir insanda bulunabilecek en kötü özelliklerden birisi de elbette ki cimriliktir. Cimri insan, egoist, yani bencil insandır. Sadece kendisini düşünür. Ona göre herkes kendi başının çaresine bakmalı, istediği şeye kendisi sahip olmalıdır. Dünya malına sımsıkı bağlıdır. Dünya malının elinden çıkması, cimriye büyük bir acı hissettirir.

   Cimrilik; hasislik, pintilik olarak da anılmaktadır. Ancak pintilik biraz daha kendinden kısma anlamında kullanılırken, cimrilik diğer insanlarla paylaşmama anlamında kullanılır. Aslında cimrilik duygusu, biraz da kıskançlık duygusundan kaynaklanmaktadır. Zira cimri bir insan, başkalarının da kendisinin sahip olduğu şeylere sahip olmasını istemez, yani onları kıskanır. Dünyanın belki de en sevilmeyen karakter tiplerinden birisi cimri karakter tipidir. İnsanlar arasındaki bağı kuvvetlendiren şey paylaşmaktır. Cimri bir insanda paylaşma özelliği bulunmadığı için insanlarla sıkı bir iletişimi veya etkileşiminin olması da pek mümkün değildir.

   Hepimiz cimrilikten uzak durmalıyız. Paylaşmayı, yardım etmeyi sevmeliyiz. Cimri olursak hiç kimse tarafından sevilmez ve saygı da görmeyiz. Aynı zamanda Allah'ın hoşnutsuzluğunu da üzerimize çeker ve tüm bu kötü duygularımızın amel defterimize günah olarak yazılmasına sebep oluruz.

2 yorum

Çok faydalı bizim turkceci bize bunu sordu ve bildiğim için 100 aldım tsk tsk

BTS DELİSİ BETESE DEĞİL BİTİES delete 13 Şubat 2019 16:42

Teşekkür ederim güzel bir yazı olmuş hem kısa hem anlamlı.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.