Deniz ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                                     Deniz   Ülkemiz insanları için denizin büyük bir önemi vardır; zira ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili bir yarımadadır. Böyle olunca, vatandaşlarımızın büyük bir bölümü denizle haşir neşir oluyor. Denizle bir bağ kuranlar da artık o bağı koparamıyor. Deniz havasını bir kere alan, onu bir daha bırakmak istemiyor. 


   Gerçekten de denizin bulunduğu yerlerde farklı bir canlılık var. İnsana huzur veren, insanın sinir ve streslerini alıp götüren gizemli bir hava var. Denizin bu gizemi, gökyüzünün gizemi ile birleşti mi farklı bir güzellik oluşuyor. Dalgaların sesi çoğu zaman en güzel melodilerden bile tatlı hale geliyor. İnsanı adeta tüm yorgunluklarından arındırıp dinlendiriyor. Denizler aynı zamanda binlerce canlı türü için yaşam alanı ve insanlar için de yaşam kaynağıdır. Denizlerden elde edilen birçok ürün, insanların sofrasında lezzetli bir şekilde yerini almaktadır. Hem de öyle bir lezzet ki sayılamayacak kadar faydası olan lezzetler... Denizin kıymetini en çok da denizciler, balıkçılar bilir. Onlar bir kere onun tadını aldı mı bir daha asla bırakmak istemezler. Denizsiz bir hayat düşünemezler bile. Ondan ayrılacak olsalar hastalanır hatta yataklara bile düşerler. Hayatımızda bu kadar önemi olan denizlerin kirletilmesi son derece üzücü bir olaydır. Denizlerin dibine dalan dalgıçlar, oradaki kirliliği görünce hayret ediyorlar. Zira orada olmayan çöp yok. İnsanlar bil tekerlekli sandalyeyi denize atacak kadar bilinçsiz ve vurdumduymaz olmuşlar. 

   Her sene fabrikalardan denizlere bırakılan atıklar, sadece denizleri kirletmekle kalmıyor, bir çok canlıya da tehdit unsuru oluşturmuş oluyor. Denizlerimizi temiz tutmak hepimizi görevidir. Unutmayalım ki orada binlerce canlı türü yaşıyor. Onların hayatlarını tehlikeye atmaya kimsenin hakkı yoktur.

2 yorum

Keşke biraz daha derine girerek kendi duygularınızı ekleyerek yazsaydınız böylece bizlerin daha çok hoşuna giderdi diye düşünüyorum��������

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.