Devletçilik İlkesi ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                                   Devletçilik

Devlet, toplu olarak yaşayan insanların düzenini sağlamak amacı ile kurulmuş veya yapılandırılmış olan sistemdir. Devletçilik ise, halkın çıkarları için devletin çeşitli yatırımlar yapması, bazı yerleri halk çıkarı için kamulaştırma ve çeşitli işletmelerin, fabrikaların, kurum ve kuruluşların devlet eli ile yönetilmesidir.

Devletçilik ilkesinin amacı halkçılığı ve halkı korumaktır. Örneğin özel sektör firmalarının aşırı fiyat yükseltmelerini önlemek, en uygun fiyatları belirlemektir. Ülkemizin özellikle ilk yıllarında devletçilik ilkesi fazlası ile kullanılmıştır. Bu doğrultuda çeşitli üretim merkezler ve bankalar açılmıştır.Faiz oranları devlet tarafından belirlenmiştir. Haksız rekabetlerin veya aşırı fiyat yükselmelerinin önüne geçilmiştir.

Bir ülkede yaşayan halkın ezilmemesi, eşit ve adaletli bir şekilde yaşaması için aslında devletçilik ilkesi şarttır. Bu ilkenin kullanılmadığı günümüzde neredeyse her sektör özelleştirilmiştir. Bu da halkın yararına değil, zararına olmuştur.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.