Dünya Su Günü ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                   Dünya Su Günü


  1993 yılından bu yana 22 Mart günü Dünya Su Günü olarak kutlanmaktadır. 22 Mart Dünya Su Günü etkinliklerinin amacı, doğadaki tüm canlılar için hayati önem taşıyan suların ve su kaynaklarının bilinçli kullanımına, bu konudaki israftan kaçınmaya dikkat çekmektir.

  Su, yaşam kaynağıdır. suyun olmadığı bir yerde canlıların yaşamına devam etmesi imkansızdır. Evet, yeryüzündeki su miktarı bütün canlılara yetecek kadar çoktur. ancak küresel ısınma ve atmosferdeki hasarlar, bu su miktarının giderek azalmasına sebep olmaktadır. Ayrıca bilinçsizce vurulan sondajlar veya su kuyuları, yeraltı sularının kaybolmasına sebep olmakta, yeryüzüne çıkmasını önlemektedir. Tasarruf etmemiz gereken en önemli şeylerden birisi sudur. Özellikle evlerimizde hizmetimize sunulan içme sularını tasarruflu kullanmak hepimizin görevidir. Suyu tüketirken dikkat ettiğimiz bazı hususlar, büyük bir su tasarrufunu sağlayabilir.

  Su tasarrufunda bulunmak için şu hususlara dikkat edebilir. Dişlerimizi fırçalarken musluğu açık bırakmamalı, sadece lazım olduğunda açmalıyız. Çamaşırları ve bulaşıkları elden değil, makine ile yıkamalıyız. Evlerimizde su kaçıran bozuk musluklar varsa onları derhal tamir etmeliyiz. Duş sürelerimizi biraz daha kısa tutmalıyız. Ayrıca rast gele su kuyusu açmaktan çekinmeliyiz. Sondajların devlet izni ile gerçekleştirilmesi, yeraltı sularının tükenmesini önleyecektir. Tüm bu hususlara dikkat edersek, hayatımızı tehlikeye atmamış ve iyi bir tasarruf elde etmiş oluruz.

3 yorum

Kompozisyonların çoğu duygu bildirmiyor

Kompozisyonlar gügüzel fakat çoğunlukla duygu belirtmiyor daha iyi olmalı

Su hem insan hayatı hem de diğer canlıların hayatı için oldukça önemlidir. Su olmadan canlı yaşamı mümkün olmaz. İnsan susuz kaldığında ancak birkaç gün yaşayabilir.

Bu derece önemli olan suyun korunması da oldukça önemlidir. Bir gün su kaynaklarımız tükenebilir ve susuz kalabiliriz. Günümüzde gelişen küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi nedenlerle kuraklık ve suların kirlenmesi gibi problemler ortaya çıkmaktadır. Bu da içilebilir su kaynaklarımızı azaltmaktadır. Dünyadaki canlı yaşamının devamlılığı için su kaynakları kuraklıktan korunmalıdır ve temiz tutulmalıdır.

Su rezervlerinin çabuk bitmemesi için su tasarrufu yapmak her vatandaşın görevidir. Evlerde kullanılan suyu boşa harcamamak da su tasarrufunun en önemli ilkesidir. Denizleri, su kaynaklarını ve diğer çevresel faktörleri korumak, temiz tutmak gerekmektedir. Ayrıca evlerde kullanıldıktan sonra lavabolara dökülen yağlar da suları kirletmekte ve içilmez hale getirmektedir. Bu nedenle atık yağlar lavaboya dökülmemelidir. GERCEĞİ BU

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.