Duygular ile İlgili Kompozisyon

                                                                  Duygular

   İnsanlar, yapısı itibariyle çeşitli durumlara göre çeşitli psikolojik durumlarda olabilirler. Örneğin onlar için zararlı olan bir olay yaşadıklarında üzülürler veya güzel bir olan gerçekleştiğinde sevinirler ve ortaya üzüntü, mutluluk gibi psikolojik durumlar çıkar. Biz bunların hepsine duygu diyoruz. Beynimizle veya kalbimizle hissettiğimiz psikolojik vak'alar, duygu olarak tanımlanabilir.

   Yaşadığımız duruma göre duygularımız da farklı olmaktadır. Sahip olduğumuz birçok duygu vardır. Mutluluk, üzüntü, kıskançlık, korku, şaşkınlık, sevgi, aşk, özlem, nefret gibi duygular bunların başında gelmektedir. İnsanı insan yapan da zaten duygularımızdır. Hayatımız boyunca bizi etkiler ve yönlendirirler. Hayattaki başarımızı bile etkilerler. Örneğin içimizdeki korku duygusu, zor işleri başarmamızda önümüzdeki bir engeldir. Yahut umut duygusu, yaşama daha güzel bakmamızı sağlar.

   Anlık olarak yaşadığımız duygular dış özelliklerimize de yansız. Mutsuz olan birini veya şaşkın olan birini yüzünden anlamak mümkündür. Gözler bile bu duygulardan etkilenir. Örneğin mutlu olan birinin gözleri daha fazla ışıldar. Bazı insanlarda kimi duygular daha baskındır. Örneğin bazıları korku duygusunu baskın hissederken bazıları kıskançlık duygusunu daha baskın hisseder. Kişiliğimizin de duygularımızı etkilediği bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

avatar

Bence gayet açık ve güzel bir şekilde olmuş
avatar

bence çok güzel olmuş tam benim istediğim KISA VE NETT..

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *