Genel

Edebiyat ile İlgili Kompozisyon

                                                                Edebiyat

   İnsanların, duygu ve düşüncelerini dili en güzel şekilde kullanarak ve estetik amacı güderek sözlü veya yazılı olarak ifade etmesi edebiyat olarak tanımlanabilir. Edebiyat kavramındaki en önemli noktalar dil ve estetiktir. Edebiyat yapmış olmak için hem dili güzel ve etkili kullanmak hem de ortaya estetik bir unsur çıkarmış olmak gerekir. Edebiyat sözlü de olabilir yazılı da.

   Anlatılmak istenen bir durumun, olayın, duygunun veya düşüncenin en güzel ve en etkili şekilde ifade edilmesi, paylaşılması edebiyat sayesinde olmaktadır. Bazen bir insana saatler harcayarak verebileceğiniz bir mesajı tek bir şiirler hatta tek bir dörtlük ile verebilirsiniz. Edebiyatın bir özelliği de öz olmasıdır. dikkat edilirse burada sadece öz kavramından bahsedilmektedir. ”Öz”ün kullanıldığı yerlerde, bir alışkanlık olsa gerek, ”az” kavramı da kullanılmaktadır. Oysa edebi eser kısa ve öz olmak zorunda değildir. Uzun ve öz de olabilir. ancak ne olursa olsun öz olması şarttır. Edebiyat, kimi zaman bir şiirde yerini alır, kimi zaman bir romanda yahut hikayede. Nerede olursa olsun güzel ve hoştur, etkilidir. Edebiyat, aynı zamanda bir bilimdir de; zira onun da belli bir sistemi, belli kural ve kaideleri vardır. Yazdığınız her metin edebiyat özelliği göstermez. Yukarıda da belirttiğimiz gibi o metnin her şeyden önce estetik bir özelliğe sahip olması, öz olması ve dilinin son derece etkileyici ve açık olması gerekir. Edebiyat, sıradan olanı sıradışılaştırmaktır.

   Her insan bir şeyler yazabilir; lakin her insan edebiyat yapamaz. Günlük bir olayı bir çocuk da kaleme alabilir, hiç okumamış biri de, bir edebiyatçı da. Hepsi için içerik aynı olsa da üslup, işi tamamen değiştirecektir. Estetik kabiliyete, dili kullanma gücüne sahip olan edebiyat yapmış olacaktır, diğerleri ise sadece bir bilgi yazısı yazmış olacaktır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı