Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Atatürk’ün Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir sözü ile ilgili kompozisyon.

    Egemenlik, bir ülkeyi oluşturan halkın, devlet yönetiminde söz sahibi olması, yani kendisini yönetecek kişileri kendisi seçmesi demektir. Egemenlik bir zarurettir; ve ondan daha doğal, daha gerekli bir şey olamaz. Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur diyen Mustafa Kemal Atatürk, halka önem vermiş ve babadan oğula geçen bir saltanatı reddetmiştir. Nitekim bu uğurda çok çaba harcamış ve nihayetinde saltanatı kaldırarak, millet egemenliğine dayanan, gücünü milletten alan cumhuriyeti kurmuştur.

   İnsanların kendi gelecekleri hakkında söz sahibi olması kadar güzel bir şey olamaz. Halk, kendisi ile ilgili kararları kendisi verecek kadar akıllıdır. Güçlü olanın, baş kesenin zorbalıkla başta olduğu veya kendisinden sonra istediği kişiyi başa getirdiği bir yönetim şekli düşünmek veya yeğlemek akıl işi değildir. Osmanlı Devletinin özellikle son dönemlerine baktığımızda saltanatın getirdiği bazı problemlerin ülkenin çöküşünde önemli bir role sahip olduğu görülmektedir. Devletin başına öyle padişahlar gelmiştir ki akıl sağlığı yerinde olmadığı halde bir müddet devletin başında kalmıştır. Oysa halk akıl sağlığı yerinde olmayan kişiyi devletin başında görmek ister mi?

   Halk kendisi için neyin, hangisinin daha iyi olduğunu, hangisinin kendisine veya devlete katkı sağlayacağını bilir ve ona göre seçer. İstediği zaman onu değiştirme veya hatasını telafi etme hakkına sahiptir. Bu nedenle egemenlik kesinlikle milletin olmalıdır.

4 yorum

çok güzel elinize sağlık

çok güzel olmuş elinize sağlık

cokkkkkkkk güzel olmus

Güzel ama saltanat olmasaydı başa büyük kişiler gelemezdi

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.