Fobilerle İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                           Fobiler

   Hepimizin çeşitli sebeplerle oluşturduğu fobilerimiz vardır. Kimi zaman kötü bir deneyim sonucu, kimi zaman ise sosyal öğrenme yolu ile ediniriz onları. Örneğin küçükken kendisine elektrik çarpan bir çocuğun, ömrü boyunca sürecek olan bir elektrik fobisi oluşturması gayet tabiidir.Ya da annesini akrep sokmuş bir kız çocuğunun akrebe karşı büyük bir fobi oluşturması olasıdır. İşte başkasının gördüğü zarardan dolayı herhangi bir varlığa, duruma veya nesneye karşı geliştirilen fobiler, sosyal öğrenme yolu ile edinilmiş fobilerdir.

   Fobisi olmayan neredeyse hiçbir insan yoktur. Kimisi yılandan, kimisi akrepten, kimisi karanlıktan veya yüksekten, kimisi iftiradan, kimisi sudan veya ateşten aşırı derece korkar. Özellikle kadınlarda bulunan fare fobisi, daha çok sosyal öğrenme yolu ile gerçekleşir. Gördüğü neredeyse her kadının fareden korktuğunu gören bir kız çocuğu, farenin çok korkulacak bir yaratık olduğunu düşünür ve o da aynı fobiyi geliştirir. Fobilerimizle baş etmek aslında mümkündür. Çok ileri derecede olan fobileri bastırmak için psikolojik tedavi veya destek görmek gerekebilir.

   Normal seviyede olan fobileri ise çeşitli yöntemlerle yok edebiliriz. Örneğin köpek fobisi olan bir çocuğun fobisini şu şekilde yok etmek mümkündür. Çocuğa önce uzaktan köpekler gösterilir. Daha sonra bu mesafe daha da kısaltılır. Ardından kafes ardındaki köpeğe çocuk iyice yaklaştırılır. Sonra anne, kucağına bir köpek alarak çocuğuna yakın durur. Köpek annenin kucağında iken çocuğun ona dokunması istenir. Sonra yavaş yavaş köpek serbest bırakılır ve çocuğun onunla oyun oynaması sağlanır. Fobileri yok etmenin en önemli yolu onların üstüne gitmektir. Örnğin karanlık fobisi olan birisi karanlığa kendini maruz bırakmalıdır ki o korkusunu yenebilsin.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.