Güdümlü Konuşma Nedir

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
Soru: Güdümlü konuşma nedir, güdümlü konuşma ne demek?

Cevap:

Güdümlü konuşma belirlenen bir amaca ulaşmak için önceden hazırlık yapılarak yapılan konuşmadır. Örneğin öğretmen öğrenciye ''Kitap okumanın faydaları'' konulu bir konuşma konusu verir ve öğrenci belli bir süre hazırlandıktan veya düşündükten sonra konuşmasını yapar. Güdümlü konuşma bir öğrenci grubu ile canlandırma şeklinde de yapılabilir. Örneğin kitap okumanın yararlarını bir televizyon programı yaparmış gibi canlandırarak anlatabilir.

Özellikle Türkçe dersinin bir amacı da öğrencilerin duygu ve düşüncelerini etkili bir şekilde anlatmasını sağlamaktır. Bu nedenle öğrenciler zaman zaman güdümlü konuşmaya yönlendirilir.

GÜDÜMLÜ KONUŞMA ÖRNEKLERİ

Konuşma Konusu: Kitap Okumanın Faydaları

KONUŞMA
     Kitap okumanın faydalı olduğunu hepiniz bilirsiniz; ama kitapların niçin önemli veya faydalı olduğunu belki de çoğunuz bilmiyorsunuz. Bunu öğrenmenizin sizi daha fazla güdüleyeceğini ve size kitap okumayı sevdireceğini düşünüyorum.

      Sevgili arkadaşlar, kitap okumak her şeyden önce güzel dilimizi daha etkili ve daha güzel öğrenmemizi, kullanmamızı sağlar. Kelime hazinemizi geliştirir. Sahip olduğumuz bilgilerin artmasını sağlayarak toplumda iyi bir yer edinmemizi, kendimizi geliştirmemizi sağlar.

      Kitap okumanın diğer bir yararı ise hafızayı geliştirmesi, böylece öğrendiğimiz bilgilerin kalıcı olmasıdır. Ayrıca kitap okuyan birinin paragraf sorularını çözmesi çok daha kolay olur. Beni dinlediğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.


DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.