Gurur ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.


                                                                      GURUR

Gurur; onur, şeref ve kibirlenme, kendini üstün görme anlamlarına gelir. Şeref anlamıyla elbette ki her insanda gurur olmalı. Çünkü insanlar bu hayatta şerefleri için yaşar. Şereften yoksun bir insan, insanlıktan da yoksun demektir.

Her insan, özünde eşittir. Herhangi bir insanın diğerinden üstün olması için daha zengin olması, daha güzel oması gibi sebepleri yeterli değildir. Tek üstünlük sahip olunan erdemlerle olabilir. Ahlaklı bir insan, elbette ki ahlaksız birinden daha üstündür; ancak mal varlığı çok olan bir insan, fakir bir insana göre daha üstün olacak diye bir kaide yoktur.

Gururlanıp kibirlenerek balon gibi şişen insanlar, gün gelir küçücük bir iğne ile patlatılır, bomboş hale getirilirler. Elimizdekilerin yaşam boyu elimizde kalacağının garantisi yoktur. Herkes için kesin olacak tek bir şey vardır ki o da ölümden başkası değildir. Bunu bilmek ve insanlara karşı kibirlenmemek, boş gurura kapılmamak gerekir.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.