Genel

Güven ile İlgili Kompozisyon

                                                                         Güven

   Güven; herhangi bir insanın başka bir insana duyduğu inanma duygusu olarak tanımlanabilir. İnsanların bir arada yaşamasındaki temel sebep aslında güven duygusudur. Zira herhangi bir sıkıntı veya musibet anında birbirlerinden destek alacaklarını bilirler. Günümüzde her ne kadar insanlara güvensizlik aşılanmaya çalışılsa da insanlara olan güvenimizi kaybetmememiz gerekir. Evet, insanoğlu çiğ süt emmiştir, her türlü fenalığı da yapabilir. Ama bu, bütün insanlara olan güvenimizi yitirmek için yeterli bir sebep değildir. Zaten tüm insanlara karşı güven duygumuzu yitirdiğimiz an, hayatın, yaşamanın da pek bir anlamı ve değeri kalmayacaktır.

   Bizler çok karşılaşmasak bile, bu dünyada çok iyi olan, kendisine gerçekten güvenilecek olan yığınla insan var. Güvensizliği aşılamaya çalışmak, bu insanların da hakkını yemektir. Birisine güvendiğimiz halde ondan darbe yediysek, o bizim ayıbımız değil, o kötülüğü yapan kişinin ayıbıdır. Güven duygusu, sadece insanlara inanmamız veya onların bize inanması şeklinde yorumlanmamalıdır. Herhangi bir insanın bir işi başarabileceğini düşünmek de güven duygusunun kapsamı içerisindedir. Çocuk eğitiminde de güvenin önemi çok büyüktür. Bir çocuğun veya öğrencinin başarılı bir kimliğe sahip olması için her şeyden önce ona güvenmek gerekir. Çocuğunun eline makas vermeyen, bir elmayı soymasına müsaade edilmeyen bir çocukta güven duygusunun gelişmesi pek mümkün değildir. Öyle veliler var ki belki farkında olmadan çocuğunun hayatını karartıyor.

   Örneğin oğlu ortaokulda olan bir anne, her sabah çocuğunun kolundan tutuyor, çantasını kendisi sırtlıyor, getirip sınıfına hatta sırasına bırakıp, ders başladıktan sonra evine gidiyor. Böyle bir çocuğun başarısı veya başarısızlığında aslında en büyük düşman çocuğun kendi annesi. Çünkü oğluna güvenmiyor. Tek başına okula gelebileceğine, çantasını taşıyabileceğine, kendisini koruyabileceğine inanmıyor. Çocuk da zamanla bu durumu normal karşılıyor ve her ihtiyacını annesine veya başka birisine yaptırmaya çalışıyor. Çocuklara güvenir onlara deneyim imkanları sunarsak, aklımıza gelmeyecek kadar büyük işler başarabilirler. Kendisine güvenmediğimiz bir çocuk, zamanla kendisini yetersiz görecek ve hiçbir işe yaramadığı mevzusunu kendisine de kabul ettirecektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı