Hastalık ile İlgili Kompozisyon

                                                                       Hastalık

   İnsan vücudunda meydana gelen çeşitli fiziksek ve psikolojik rahatsızlıklar, hastalık olarak tanımlanabilir. Birçok farklı türden hastalık bulunmaktadır. Bunlardan bazıları psikolojik yani ruhsal, çoğu ise fiziksel, bedensel rahatsızlıklardır. Birçok hastalığı sebebi benzer olsa da, genellikle her hastalık farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Soğuk algınlığı, kirlilik, zararlı alışkanlıklar, dengesiz beslenme gibi nedenler başta gelen nedenlerden sayılmaktadır.

   Hastalıklar, vücudun çeşitli zararlı mikrop veya bakterilere karşı güçsüz olduğu durumlarda ortaya çıkar. Bağışıklık sisteminin güçlü olması, hastalıkları da çoğunlukla önler. Bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde dengeli beslenme ve sporun önemi büyüktür. Hastalık anında sağlığın kıymeti daha fazla bilinir. Sağlığımıza dikkat edersek, hastalıklara yakalanma riskimiz gözle görülür şekilde azalır. ancak çoğumuz sağlığımızın kıymetini bilmeyiz. Bilindiği gibi ülkemiz, dünya sigara tüketiminde ilk sıralarda yer almaktadır. Buna karşın spora olan ilgimiz de çok azdır. Birçok hastalığa sebep olan sigaranın aşırı şekilde kullanılması ve sigara içme yaşının hayli düşük olması ülkemizde akciğer kanseri başta olmak üzere birçok hastalığın çıkmasına sebep olmuştur. Hastalıkları tedavi etmekten çok, onlardan korunmak önemlidir. Hayatı boyunca sağlığına önem veren, onu koruyan insanların hastalanma riski daha azdır.

   Peki, hastalanmamak için neler yapabiliriz? Örneğin özellikle soğuk kış günlerinde mevsime uygun sıcak kıyafetler giyilmelidir. Terli iken dışarı çıkılmamalı, cereyanda kalınmamalıdır. Spor, günlük bir alışkanlık haline getirilmeli ve hiç aksatılmamalı. zararlı besinlerden, şekerden, yağdan ve unlulardan mümkün mertebe uzak durulmalı. İçki ve sigara gibi alışkanlıklara son verilmeli veya en aza indirilmeli. Bizi meşgul edecek, stresimizi giderecek bir iş, uğraş, hobi edinilmeli. Hem yaşadığımız mekanın, hem üst başımızın temizliğine dikkat etmel,i, yemeklerden önce ve sonra muhakkak elimizi yıkamalıyız. Bulaşıcı hastalıkların bulunduğu mekanlardan uzak durmalıyız. Tüm bunları yaparsak hastalıklardan tamamen korunamayız belki ama onları en aza indirmiş oluruz. Sağlığımızın kıymetini henüz hastalanmadan önce bilmeliyiz. aksi takdirde bazen iş işten geçmiş olabilir.

İlginizi Çekebilir

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *