Hayvanları Koruma Günü ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                 Hayvanları Koruma Günü

KOMPOZİSYON 1

   1931 yılından bu yana 4 Ekim günü, Hayvanları Koruma Günü olarak kabul edilmiş ve bu günde hayvan sevgisi, hayvanları koruma üzerine çeşitli etkinlikler tertip edilmiştir. Bu etkinliklerin ana gayesi insanlara hayvan sevgisini aşılamak ve hayvanların ne şekilde korunabileceğini herkese anlatmaktır. Bu etkinlikler bir nebze de olsa faydalı olmaktadır. Özellikle televizyon ve sosyal medya platformlarında gerçekleştirilen etkinlikler veya programlar bu işlevi daha iyi yerine getirmektedir.

   Üzerinde yaşadığımız dünya ne sadece insanlara ne de sadece hayvanlara veya bitkilere aittir. Bütün canlılar uyum içerisinde yaşamak zorundadır. Her canlı, bir yaşam zincirinin halkasını oluşturur. Bu halkalardan bir tanesinin bile eksikliği yaşamı altüst etmeye yetebilir. Dünya üzerinde diğer canlılar üzerinde en çok etkili olan varlık insandır. İnsanlar, sahip olduğu zeka ve güçle diğer tüm canlılara zarar verebilir veya onları koruyabilir. Bir hayvanın kalkıp da büyük bir insan topluluğuna zarar verebilmesi pek mümkün değildir. Oysa insanoğlu, yaptığı bir zehir veya silahla büyük bir hayvan topluluğunu katledebilir. Bu yüzden her insan sahip olduğu zeka ve gücü güzellik yolunda harcamalı, hayvanları da sevip korumalıdır. Bildiğimiz gibi kendisinden istifade ettiğimiz en önemli canlı grubu hayvanlardır. Kimi hayvanın etinden, kiminin sütünden veya kiminin yününden veya derisinden yararlanırız. Onlar, bu yönüyle bir anlamda bizim yaşam kaynaklarımızdır. Elbette ki bir hayvanın bizim için bu denli önemli olması için ille de onun etinden veya sütünden yararlanmamıza gerek yoktur. Bazen bize yararsız gelen bir hayvan bile aslında yerine getirdiği görevle bizim daha iyi yaşamamızı sağlamış oluyordur. Örneğin hele de zehirli olan yılanların nasıl olur da faydalı olduğunu düşünen insanlar vardır. Bizler yılanların ne sütünü içeriz ne de etini yeriz. Fakat yılanların doğadaki görevi nedir acaba, hiç düşündük mü?

   Bilindiği gibi yılanların en büyük beslenme kaynaklarından birisi tarla fareleridir. Bağı, bahçesi veya tarlası olanlar iyi bilir ki ekilen ekinlerin veya bostanların en büyük düşmanlarından biri bu farelerdir. İşte, yılanlar, bu farelerle beslenerek onların aşırı bir şekilde çoğalmasına engel olmuş olurlar. Aynı şekilde farelerin de kendilerine göre vazifeleri vardır. Her bir hayvan, ayrı bir görev üzere yaratılmıştır, bir tanesinin yokluğu bile büyük zararlara sebep olabilir.

KOMPOZİSYON 2

   Hayvanları korumak hepimizin görevidir. Onlara eziyet etmek, insanlığa yakışan bir davranış değildir. Hayvan sevgisini veya onlara olan merhameti oluşturmada en büyük görev ailelere düşmektedir. Bir anne veya baba, öncelikle kendisi örnek olarak, hayvanlara merhamet göstererek ve tüm bu iyi yanları çocuğuna anlatarak çocuğuna hayvan sevgisini aşılayabilir.

   Hayvanları korumada dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. evet, hayvanlar bir anlamda insanların hizmetine sunulmuştur; ancak bu, onlara işkence etmemizi, istediğimiz gibi kullanmamızı gerektirmez. Bir hayvanı yük hayvanı olarak kullanmak gayet normaldir; zira onun dünyadaki görevi odur. Ancak kalkıp da 50 kg yük taşıyabilecek bir hayvana 100 kg yüklemeye kalkar; üstüne üstlük onu bir de aç susuz bırakırsak, o hayvana işkence yapmış oluruz.

   Şayet evde hayvan besliyorsak onun tüm bakımlarına dikkat etmemiz gerekir. Yahut bakımını yeterince yapamayacağımızı düşünüyorsak onu evimize hiç almamalıyız. Avlanma mevsimlerine dikkat etmeliyiz. Özellikle yavrulama döneminde hayvanları avlamak demek onların henüz yeni doğmuş veya daha doğmamış yavrularını da telef etmek demektir. Bu konuda hepimize görevler düşüyor. Önce kendimiz hayvanları koruyacağız ve onlara eziyet edenleri ya uyaracağız ya da gereken yerlere şikayet edeceğiz. Böyle davrandığımız sürece onlar da huzur içinde yaşamlarına devam edebilirler.
2 yorum

Bence harika kompozisyon olmuşlar. Şahsen çok beğendim. Ellerinize sağlık.

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.