Helal Kazanç ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
HELAL KAZANÇ

Allah'ın rıza gösterdiği işleri yaparak kazandığımız mal, mülk helal kazançtır. Bu tür işler; kendimiz veya diğer insanlar için zararlı, tehlikeli olmayan ve Allah'ın da yasaklamadığı işlerdir. Haram kazanç ise insanlara zarar verecek işleri yapmakla elde edilen kazançtır. Bu tür işler Allah tarafından kesinlikle yasaklanmıştır; çünkü ya kişinin kendisine ya da diğer insanlara zararlıdır.

Helalinden kazanılan kuru bir ekmek bile; haram yoldan elde edilmiş en güzel nimetlerden daha faydalı, daha lezzetlidir. Hepimizin tek amacı, Allah'ın rızasını gözetmektir. Çünkü bu geçici dünyadan göçeceğimiz ebedi bir dünya vardır. Üç günlük dünya menfaati için cennetten vazgeçmek akıl karı değildir.

Hiçbir insan, çocuklarının boğazından haram lokma geçirmemelidir. Kişi gerekirse aç kalmalı ama haram ile doymaya çalışmamalıdır. Helal kazanç her zaman daha bereketli olur. Alnımızın teri ile kazandığımız mal mülke daha iyi sahip çıkarız; çünkü onun kıymetini biliriz. Ne kadar zor bir şekilde elde ettiğimizin farkında oluruz.

2 yorum

teşekkürler afferin böyle olun

çok güzel olmuş teşekkürler

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.