Hep geçmişi düşünerek yaşayan ve sadece gelecek hayalleri kuran iki kişinin başından geçen olay

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.


YAZI

Sadece geçmişi düşünen insanlar yarının kaygısına düşmezler. Dolayısı ile gelecek ile ilgili hedefler belirlemez ve çalışma, çabalama gereği de duymazlar. Tüm bunlar, öyle bir kişinin yoksulluk çekmesine ve mutsuz olmasına sebep olur.

Sadece gelecek hayalleri kuranlar ise geçmişlerini yani tarihlerini bilmedikleri için hatalarından ders çıkaramazlar. İnsanlık tarihinin bu kadar gelişmesinin sebebi eskiye yeninin katılması ve böylece bilgiyi ilerletme imkanına sahip olmaktır.

HİKAYE

   Biri hep geçmişi düşünerek yaşayan, diğeri ise sadece gelecek hayalleri kuran iki arkadaş varmış. Bir yaz gününün öğle saatlerinde, buldukları bir söğüt ağacının serin gölgesinde oturup muhabbet etmeye başlamışlar.

   Sadece geçmişi düşünen arkadaş yakınmaya başlamış. ''Ah ulan, zamanında akıl edip derslerime çalışmadım, okuluma devam etmedim, şimdi sefalet içinde yaşıyorum!'' demiş. Dizlerine vurup hüzünlenmiş. Sadece gelecek hayalleri kuran kişi ise ''Şimdi ben de sefalet içinde yaşıyorum; ama gün gelecek çok zengin olacağım. Biliyorum bana ya piyango çıkacak ya da birilerinden büyük bir miras kalacak.'' demiş.

   Derken hemen yanı başlarındaki yolun ucunda son model lüks bir belirmiş. Onların yanına geldiğinde durmuş. Arabanın şoförü, arka kapıyı açmış ve içinden zengin giyinimli bir adam çıkmış. Yanlarına gelmiş ve muhabbete katılmış. Zengin adam onları dinledikten sonra nasihatte bulunmuş: ''Sadece geçmişi düşünenler ve sadece gelecek hayallerine kendisini kaptıranlar bu dünyada başarılı olamaz. Siz hala yaşıyor ve ayaktaysanız hiç bir şey için geç kalmış değilsiniz. Geçmişi ve geleceği bırakın sadece bugüne sarılın. Bugün çalışır, işlerinizi düzgün yaparsanız hem geride kalan geçmişiniz güzel olacaktır hem de geleceğiniz.''


DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.