İletişim ile İlgili Kompozisyon

                                                                        İletişim

  İletişim, insanların birbirini anlamak için geliştirdiği sözlü, sözsüz ve yazılı unsurlardır. Her iş öge ile de insanların anlaşması mümkündür. Ancak bu üç ögeden en fazla kullanılanı şüphesiz ki sözlü iletişim, yani konuşmadır. İletişim kurmak sadece insanlar için geçerli bir durum değildir.

  Hayvanların da kendilerine has iletişim yöntemleri bulunmaktadır. Çıkardıkları seslerin farklı anlamlar taşıdığı bilim dünyasınca bilinmektedir. Ancak onlarda, insanlardaki kadar gelişmiş bir iletişim olanağı yoktur. Sahip oldukları iletişim gücü, sadece Allah'ı onlara içgüdüsel olarak verdiği kadardır. İletişimlerini geliştirmeleri diye bir imkanları veya zekaları yoktur. Oysa insanlar arasındaki iletişim günbegün daha etkili hale gelmektedir. İletişimi en etkili kullanan canlılar şüphesiz ki insanlardır. İnsanlar, her türlü durum, olay veya varlığı anlatacak sözcüklere, seslere sahiptir. Üstelik insanların iletişim yöntemleri sadece seslerden ibaret değildir. Beden dili ve yazı da en etkin iletişim yollarındandır. İnsanlar konuşa konuşa, hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır derler. Gerçekten de insanların herhangi bir sıkıntı, problem karşısında iletişime geçmesi, bu tür problemleri güzel bir şekilde konuşarak çözmesi gerekir. İletişimin etkin kullanılmadığı bir yerde çatışma başlar. İnsanlar birbirini anlayamazlar.

  İnsanlar arasında çıkan problemlerin iletişim yolu ile çözülememesi mümkün değildir. Özellikle eşler arasında iletişimin önemi çok büyüktür. İletişimsizlikten kaynaklanan birçok problem, zamanla büyüyerek boşanmalara bile sebep olmaktadır. Allah bize konuşma kabiliyeti verdiyse bunu en iyi, en faydalı şekilde kullanmak lazım. Meseleleri kavga ederek, savaşarak değil, konuşarak, anlaşarak çözmemiz gerekir. Aksi takdirde, üzerinde yaşadığımız dünya çekilmez bir hal alır.

İlginizi Çekebilir

6 Yorum

avatar

güzelmiş :D

avatar

essah mı

avatar

teşekkürler

avatar

Bu çok uzun bi de kısa diyosunuz

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *