İlk Yardımın Önemi ile İlgili Kompozisyon

Değerli edebiyatseverler, sizler için yazdığımız mükemmel kompozisyonları okuyabilir, sizler de yorum bölümünden kendi yazılarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz. Lütfen yorum yazmayı ihmal etmeyin.
                                                          İlk Yardımın Önemi

   ''İlk yardım hayat kurtarır.'' derler. evet gerçekten de ilk yardımın insan hayatı kurtarmadaki önemi büyüktür. Ülkemizde her gün onlarca kaza yaşanmaktadır. Bu kazaların başında ise trafik kazaları gelmektedir. Trafik kazaları olsun, diğer kazalar olsun ilk yardım müdahalesinde bulunulduğu zaman, ölümlerin sayısı gözle görülür derecede azalmaktadır. Her vatandaşın ilk yardım bilincine sahip olması, bu konuda eğitim alması aslında bir zarurettir.

   Ne zaman başımıza ne geleceğini asla bilemeyiz. Evimizde otururken bir yakınımız kalp krizi geçirebilir, çocuğumuzun boğazında bir şeyler kalabilir. Bir yakınımız veya herhangi bir insan bir şoktan dolayı dilini yutabilir. Yahut trafikte ilerlerken biz veya başkası bir kaza yapabilir. Tüm bu durumlarda nasıl müdahale edilmesi gerektiğini bilen insanlar ölüm ihtimalini düşürebilir. Örneğin bir kalp krizi anında kalp masajını nasıl yapacağını bilen birisi, bildiklerini uygulayarak onun canını kurtarabilir. Dili geriye giden birinin dilinin kaşıkla çıkarılabileceği böylece ölümden kurtarılabileceğini bilmek, o durumdaki bir insanın hayatını kurtarır. İlk yardım müdahaleleri aslında neredeyse herkesin yapabileceği ama çoğu kimsenin bilmediği uygulamalardır. Bunları mutlaka öğrenmemiz gerekir. Hatta bu konuda bütün öğrenciler eğitimden geçirilmeli, eğitim programlarında ilk yardım dersi zorunlu haline getirilmelidir. Her şey insan hayatı için varken böyle bir mevzunun pek de önemsenmemesi pek mantıklı değildir.

   İlk yardım ile ilgili bilinmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Örneğin herhangi bir insanın kalp krizi geçirmesi sonucunda nasıl müdahale edilmesi gerektiğini bilemeyebiliriz. Böyle bir durumda yapmamız gereken ilk şey 112 Acil Servis'i aramaktır. Soğukkanlılığını koruyan bir insan, ilk yardım ile ilgili hiçbir şey bilmiyorsa dahi bu numarayı alarak hem gerekli yönlendirmeleri alabilir hem de ambulansın hızlı bir şekilde olay yerine intikal etmesini sağlar. Bu konu çok önemlidir. Hepimiz ilk yardımın öneminin bilincinde olmalı, bu konuda muhakkak eğitim almalıyız.

1 yorum:

iyi az işe yaradı ödev yaparken

DİKKAT !!!
1- ''İsimsiz'' olarak yorum yapmak için ''Yorumlama Biçimi'' bölümünden ''ANONİM''i seçin.
2- Takma adla yorum yapmak için ''ADI/URL''yi seçerek herhangi bir isim yazın.
3- Kendi isminizle yorum yapmak için GOOGLE hesabını seçin.
4- Lütfen yorum yazarken yazım ve noktalama kurallarına uyun.
5- Hakaret, küfür ve link içeren yorumlar onaylanmayacak veya onaylansa bile silinecektir.
6- Yorumunuza cevap yazıldığında size e-posta gönderilmesini istiyorsanız BENİ BİLGİLENDİR kutucuğunu işaretleyiniz.